Obchody s čínskými jüany v Rusku rostou. Nahrazují eura a dolary

Přidat na Seznam.cz

Obchodování s čínskými jüany na ruském devizovém trhu rekordně vzrostlo, zatímco podíl eur a dolarů klesl, uvedl server Kyiv Independent s odvoláním na údaje ruské centrální banky.

Tyto nejnovější údaje byly další ilustrací rostoucího významu jüanu v ruské ekonomice v podmínkách rostoucího odtržení od západních finančních systémů. Obchodní obrat s jüany v březnu představoval 53 % celkového obratu devizových obchodů, zatímco v březnu 2022 to byla pouhá 3 %.

Rusko se snaží omezit používání dolarů a eur ve své ekonomice a označuje tyto měny za „toxické“. Šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullina uvedla, že „podíl dolaru a eura se za poslední rok snížil prakticky na polovinu“.

Západní sankce zároveň ovlivnily schopnost Ruska provádět platby v jüanech. Ruská státem kontrolovaná média Izvestija v březnu informovala, že několik čínských bank přestalo přijímat platby z Ruska v jüanech, protože se obávají důsledků amerických sankcí.

Čína v době plnohodnotné války proti Ukrajině podporovala úzké vztahy s Ruskem, utužovala hospodářskou spolupráci a narušovala pokusy Západu o izolaci Ruska.

Zdroj: Kyiv Independent