Německo zažívá v posledním čtvrtletí roku 2023 klesající hospodářský růst

Přidat na Seznam.cz

Německo zaznamenalo v posledním čtvrtletí roku 2023 pokles hrubého domácího produktu po dvou čtvrtletních stagnacích.

Čtvrtletní zpráva o německém hrubém domácím produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí 2023 byla zveřejněna ve čtvrtek ráno. Největší evropská ekonomika zaznamenala v posledním čtvrtletí roku 2023 pokles o 0,3 %, uvádí Spolkový statistický úřad. To bylo v souladu s očekáváním analytiků, píše deník Euronews.

Ve třetím čtvrtletí roku 2023 se německý HDP snížil o -0,1 %. Vzhledem k tomu, že i ve čtvrtém čtvrtletí roku došlo ke kontrakci, by se Německo mohlo potenciálně nacházet v technické recesi, která je obecně definována jako dvě po sobě jdoucí čtvrtletí záporného růstu.

Bylo to způsobeno především vyššími cenami, stejně jako prudce rostoucími úrokovými sazbami a výpůjčními náklady. K tomuto číslu přispěla i utlumená zahraniční poptávka po stavebnictví a zpracovatelském průmyslu.

Tvorba hrubého fixního kapitálu zaznamenala ve 4. čtvrtletí 2023 pokles o 1,9 %, zejména kvůli poklesu investic do strojů a zařízení (-3,5 % ve 4. čtvrtletí 2023 oproti 1,4 % ve 3. čtvrtletí 2023). Stavební investice rovněž klesly (-1,7 % ve 4. čtvrtletí 2023 vs. -0,8 % ve 3. čtvrtletí 2023).

Naopak soukromá spotřeba v tomto čtvrtletí vzrostla o 0,2 % ve srovnání se stagnujícím růstem ve 3. čtvrtletí 2023. Veřejné výdaje rovněž vzrostly o 0,3 % ve 4. čtvrtletí 2023, i když to bylo stále méně než 1,1% nárůst zaznamenaný v předchozím čtvrtletí.

Meziroční růst HDP byl ve 4. čtvrtletí 2023 -0,2 %, o stupínek lepší než -0,3 % ve 3. čtvrtletí 2023 a také v souladu s očekáváním trhu.

Za celý rok 2023 se německý HDP snížil o 0,3 %

Proč německý ekonomický růst zpomaluje?

Hospodářský růst Německa zpomaluje kvůli široké škále faktorů, zejména utlumené výstavbě domů a stavební činnosti a také snížené průmyslové poptávce ze zahraničí. To je pravděpodobně způsobeno opatrnějšími zahraničními výdaji, protože většina globálních ekonomik se potýká s přetrvávajícím dopadem pandemie a také zvýšenými hypotečními a výpůjčními náklady.

Vzhledem k výraznému nárůstu úrokových sazeb v několika velkých ekonomikách, jako je EU a USA, byly investice do nových stavebních projektů buď pozastaveny, nebo v několika případech odloženy. Je to z velké části proto, že mnoho projektů se při jejich financování spoléhá na dluh.

Německo také zaznamenává nárůst protestních akcí, které mají dopad na několik odvětví, jako je zemědělství, kvůli ukončení dotací na zemědělskou naftu. To vedlo k dalším protestům farmářů v mnoha částech země.

Letecký průmysl také v současnosti zažívá více stávek, přičemž německá národní letecká společnost Lufthansa musela v posledních dnech zastavit až 80 % svých letů.

Zdroj: Euronews