Německo vstoupí do recese, pokud se dodávky ruského plynu zastaví

Přidat na Seznam.cz

Přední ekonomické instituty včera uvedly, že Německo bude čelit prudké recesi, pokud budou náhle přerušeny dodávky plynu z Ruska, a vláda prohlásila, že válka na Ukrajině představuje pro největší evropskou ekonomiku „značné riziko“. Informaci zveřejnil na svých stránkách deník Independent a portál televize CNBC.

Náhlé zastavení dodávek energie z Ruska, což je nepříznivý scénář, který instituty neočekávají, ale podle nich by zpomalilo hospodářský růst na 1,9 procentního bodu v letošním roce a v roce 2023 by vedlo k poklesu o 2,2 procentního bodu.

Předsedové tří německých parlamentních výborů v úterý vyzvali Evropskou unii, aby co nejdříve uvalila embargo na ruskou ropu, což podpořily i pobaltské státy EU.

Včera zveřejněný průzkum však ukázal, že většina Němců se této myšlence brání.

„Pokud by došlo k přerušení dodávek plynu, německá ekonomika by prošla prudkou recesí,“ uvedl Stefan Kooths, viceprezident a ředitel výzkumu hospodářských cyklů a růstu v Kielském institutu pro světovou ekonomiku.

Kumulativní ztráta hrubého domácího produktu (HDP) v letech 2022 a 2023 by v případě takového zmrazení dodávek pravděpodobně činila přibližně 220 miliard eur (5,3 bilionu Kč) tedy více než 6,5 procenta ročního hospodářského výkonu, uvedlo pět institutů, informuje CNBC.

Německé ministerstvo hospodářství ve své měsíční zprávě uvedlo, že válka na Ukrajině „představuje značné riziko“ pro ekonomiku, ale je těžké vyčíslit dopady. „Závisí do značné míry na délce trvání a intenzitě války,“ uvedlo.

Ekonomické instituty RWI v Essenu, DIW v Berlíně, Ifo v Mnichově, IfW v Kielu a IWH v Halle vydaly revidované prognózy, v nichž snížily svůj základní odhad růstu ekonomiky v roce 2022 ze 4,8 % na 2,7 % a pro rok 2023 předpokládají růst o 3,1 %.

Ministerstvo hospodářství uvedlo, že v nadcházejících měsících bude soukromou spotřebu pravděpodobně zatěžovat míra inflace vyvolaná cenami energií a nejistota způsobená ruskou intervencí na Ukrajině.

Obchodní toky a dodavatelské řetězce byly ovlivněny válkou, uvedlo a dodalo: „Nejistota ohledně budoucího ekonomického vývoje zůstává odpovídajícím způsobem vysoká.“

Zdroj: Independent, CNBC