Německo odmítá ruský požadavek platit za plyn v rublech

Přidat na Seznam.cz

Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek odmítl požadavek Ruska, aby za dodávky plynu do Evropy se platilo v rublech, což je považováno za snahu podpořit měnu země, která je pod tíhou sankcí, informuje server Remix a deník Newsweek.

„Podívali jsme se na smlouvy o nákupu plynu a je stanoveno, že za něj musíme platit v eurech nebo dolarech, a na tom záleží,“ řekl Olaf Scholz.

„Sankce budeme udržovat při životě tak dlouho, jak to bude nutné, a budeme nadále vyhodnocovat jejich účinky.“ řekl Scholz na tiskové konferenci na summitu G7 v Bruselu ve čtvrtek odpoledne.

Kromě Německa daly najevo, že odmítnou platit v rublech, i další země, například Itálie.

„Je to porušení smlouvy a smlouvy budou považovány za porušené, pokud Rusko tuto podmínku zavede,“ řekl italský premiér Mario Draghi.

Není jasné, jak bude Putin na odmítnutí ze strany Německa i dalších zemí reagovat. Rusko pravděpodobně nebude mít náladu dodržovat smlouvy vzhledem k tomu, že jeho devizové rezervy byly v celé Evropě zabaveny spolu s dalšími aktivy, což země považuje za přímý útok.

Scholzova vláda se obrátila na Spojené státy a Kanadu spolu s autokratickými zeměmi, jako jsou Katar a Spojené arabské emiráty, aby nahradily ruský plyn a ropu, ale není jasné, jak rychle se to podaří.

„Nastala těžká doba, zejména pro ukrajinské občany, kteří zažívají, jak se jim v posledních týdnech ničí život. Projevujeme solidaritu s ukrajinským lidem a ti, kteří statečně bojují proti agresorovi, si zaslouží úctu,“ řekl Scholz.

Scholz uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je informoval o současném stavu války. Poté zopakoval požadavek skupiny G7, aby ruská vojska opustila Ukrajinu.

„Rusko zahájením války proti Ukrajině zásadně porušilo poválečný mezinárodní systém. Vyzýváme ruského prezidenta, aby se neprodleně dohodl na příměří a nařídil humanitární koridory pro evakuaci civilního obyvatelstva.“

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil své vládě, a zejména státní skupině Gazprom, která dohlíží na kontrakty a dodávky zemního plynu, aby v budoucnu přestala přijímat platby v dolarech nebo eurech od „nepřátelských“ zemí, jako je Německo a Velká Británie.

To fakticky znamená, že tyto vlády budou muset nakupovat rubly za vlastní měnu. Mnoho evropských zemí se obává sankcí vůči ruské ropě a plynu, protože se obávají katastrofálního nárůstu inflace a zpomalení průmyslu.

Rusko zajišťuje přibližně 45 % poptávky EU po zemním plynu a pro země jako Německo, Maďarsko a Bulharsko je tento plyn životně důležitý, informuje Remix.

Zdroj: Remix, Newsweek