Německo letos opět neplní cíle týkající se deficitu

Přidat na Seznam.cz

NěmeckoSchodek federální vlády v roce 2023 bude pravděpodobně opět vyšší, než se předpokládalo. Rada pro stabilitu federace a spolkových zemí předpokládá deficit ve výši přibližně 3,25 % výkonu ekonomiky, uvedl deník Spiegel a webový portál televize RTL.

Kvůli krizi Německo v letošním roce opět nesplní cíl pro strukturální deficit státního rozpočtu. Rada pro stabilitu federace a spolkových zemí předpokládá deficit ve výši zhruba 3,25 procenta výkonu ekonomiky, jak tento orgán oznámil v Berlíně. „V závislosti na vývoji cen energií by mohl být výsledek pro veřejné rozpočty výrazně příznivější.“ Stát si bere do ruky miliardy, aby zmírnil důsledky prudkého růstu cen energií pro spotřebitele a podniky.

„Dlouhodobě nemůže stát vydávat více peněz, než mu daňoví poplatníci poskytují,“ upozornil spolkový ministr financí Christian Lindner (FDP). Solidní veřejné finance jsou předpokladem toho, aby byl hospodářský růst vůbec možný. „I v EU proto potřebujeme jasná, spolehlivá a závazná fiskální pravidla, která budou také vymáhána.“

V současné době se v Bruselu projednává reforma dluhových pravidel EU. Podle Evropské komise by vysoce zadlužené evropské země měly mít větší flexibilitu při snižování dluhů a deficitů. Podle návrhu zůstanou zachovány dosavadní cíle omezit zadlužení na maximálně 60 % výkonu ekonomiky a udržet rozpočtové schodky pod třemi procenty.

Rada pro stabilitu monitoruje rozpočty spolkových a zemských vlád. Podle rady by strukturální deficit v Německu mohl do roku 2026 klesnout na zhruba 0,75 % hrubého domácího produktu (HDP). Podle hodnocení rady by tak Německo splnilo kritérium EU, podle něhož se má schodek snižovat o 0,5 procentního bodu ročně jako referenční hodnota.

Zdroj: spiegel.de, rtl.de