Německo do konce roku ukončí dovoz ropy z Ruska, říká ministryně zahraničí

Přidat na Seznam.cz

Německo přestane do konce roku dovážet ropu z Ruska, oznámila ministryně zahraničí Annalena Baerbocková po úterní schůzce se svými pobaltskými protějšky, informuje server Remix a portál televize PolsatNews.

Baerbocková prozradila, že Německo do léta sníží dovoz ropy z Ruska na polovinu a do konce roku zastaví veškerý dovoz ropy z Ruska, neboť země podniká kroky k ukončení své dlouhodobé závislosti na dovozu ruských energetických surovin.

Německá ministryně zahraničí navštívila Rigu, kde se setkala s ministry zahraničí tří pobaltských států a sdělila jim, že NATO je v důsledku války na Ukrajině nuceno zvýšit svou přítomnost v Pobaltí i v Polsku.

„V budoucnu nebude minimální vojenská přítomnost stačit. Zvýšení našeho vojenského potenciálu na východním křídle aliance musí být dlouhodobým závazkem,“ uvedla.

Baerbocková po setkání s ministry zahraničí pobaltských zemí přiznala, že Berlín dostatečně pozorně nenaslouchal hlasům z regionu, které nesčetněkrát varovaly před ruskou hrozbou.

„Neposlouchali jsme dostatečně, když jste se s námi podělili o své obavy,“ přiznala.

Podle lotyšského ministra zahraničí Edgarse Rinkevicse by EU měla omezit obchod s Ruskem a přestat využívat ruskou energii a dodal, že nedoufá, že by Rusko změnilo své nepřátelské chování.

Tento krok v oblasti energetiky navazuje na vyjádření německého kancléře Olafa Scholze po setkání s britským premiérem Borisem Johnsonem na začátku měsíce, kdy uvedl, že Německo se chce „osamostatnit od dovozu ropy“ z Ruska a „aktivně pracuje na tom, aby se osamostatnilo i od nutnosti dovážet plyn z Ruska“, čehož by podle něj mohlo dosáhnout do poloviny roku 2024.

Francie uvedla, že ropné embargo ze strany EU je možné, ale Maďarsko je nadále proti jakýmkoli sankcím na ruský plyn nebo ropu, informuje POLSATNEWS.

Zdroj: Remix, POLSATNEWS