Německo chce ročně přilákat ze zahraničí 400 000 kvalifikovaných pracovníků

Přidat na Seznam.cz

Nová německá vládní koalice plánuje přilákat do země zhruba 400 000 kvalifikovaných pracovníků ročně. Cílem je řešit zhoršující se demografický vývoj a nedostatek zaměstnanců v klíčových sektorech, což komplikuje zotavování hospodářství z pandemie nového koronaviru, informuje deník Kurier.

„Nedostatek kvalifikované pracovní síly nabral už takové rozměry, že dramaticky zasahuje do tempa růstu ekonomiky,“ řekl Christian Dürr ze Svobodné demokratické strany (FDP) pro německý ekonomický týdeník WirtschaftsWoche. „Problém stárnutí pracovní síly můžeme dostat pod kontrolu pouze prostřednictvím moderní imigrační politiky. Je důležité, abychom hranice 400 000 kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí dosáhli co nejdříve,“ dodal.

Vládní koalice, kterou tvoří Sociálnědemokratická strana (SPD), FDP a Zelení, se dohodla na opatřeních na zvýšení počtu kvalifikovaných pracovníků. Součástí dohody je bodový systém pro specialisty ze zemí mimo Evropskou unii a zvýšení minimální mzdy na 12 eur na hodinu, tedy asi 290 korun.

Německý ekonomický institut (DIW) odhaduje, že letos se pracovní síla v Německu zredukuje o více než 300 000 lidí, jelikož do důchodu půjde více lidí, než nastoupí na trh práce. Očekává se, že do roku 2029 vzroste toto číslo přibližně na 650 000 a v roce 2030 by mělo Německu chybět zhruba 5 milionů lidí v produktivním věku.

Po desítkách let trvající nízké porodnosti a nerovnoměrné migrace představuje pokles pracovní síly i časovanou bombu pro německý důchodový systém. Stále menší počet pracujících bude muset zafinancovat masy důchodců, přičemž průměrný věk dožití v Německu se zvyšuje.

Zdroj: kurier.at, wiwo.de