Německé strojírenství se ocitá v hospodářské krizi

Přidat na Seznam.cz

Od začátku roku 2024 je patrné, že se strojírenský průmysl v Německu dostává do potíží, kvůli klesajícím zakázkám. Současná situace se zatím nelepší, jak píše deník Finanzmarktwelt.

Průmyslový svaz v Německu zveřejnil údaje o zakázkách za měsíc leden a vůbec to nevypadalo dobře. Dle těchto údajů klesly zakázky o 10 % než byly v roce 2023. Bohužel nejméně zakázek přišlo ze samotného Německa ( o 11 % méně) a o 9 % méně klesl počet zakázek u zahraničních zákazníků, což už je na úrovni hospodářské krize.

Cesta k oživení celosvětové ekonomiky

Jedinou ideální variantou je kompletní oživení celosvětové ekonomiky. Bohužel tato fáze potrvá dlouhou dobu a vize pro Německo není ideální. Mělo by dojít k dalšímu poklesu zakázek pro strojírenské firmy v Německu. Investice, které by mohly pomoci, však stále nejsou dostatečné, aby rychle rozhýbali průmysl. Investoři jsou velice opatrní.

V měřitelném období tří měsíců od listopadu 2023 do ledna 2024 velmi významně poklesly zakázky, a to reálně o 10 %. Z Německa bylo přijato o 13 % méně zakázek a ze zahraničí pak o 8 % méně. V rámci eurozóny se snížil počet zakázek o 13 % a u zemí mimo eurozónu to bylo o 6 % méně zakázek.

Zdroj: Finanzmarktwelt