Němci zadržují ruskou nákladní loď. Je naložena sankcionovaným ruským uranem a dřevem

Přidat na Seznam.cz

Němečtí celníci v přístavním městě Rostock již několik týdnů zadržují nákladní loď, která je naložena sankcionovaným ruským uranem a dřevem v hodnotě 40 milionů eur (1 miliardy korun), informoval server Kyiv Independent.

Nákladní loď s názvem Atlantic Navigator II je registrována na Marshallových ostrovech, ale její posádka je převážně ruská. Kvůli poškození lodního šroubu byla nucena zastavit v Rostocku, kde se kvůli nákladu sankcionovaného zboží setkala s problémy s německými celníky.

Náklad je údajně určen pro USA, které dovážejí značné množství uranu ze zahraničí. Spojené státy na ruské dřevo ani uran sankce neuvalili, ačkoli Kongres v prosinci 2023 schválil zákon o zákazu dovozu ruského uranu.

Zdroje z rostockého státního zastupitelství sdělily listu Ostsee Zeitung, že kapitán lodi byl vyšetřován kvůli možnému porušení sankcí.

Není jasné, kdy a zda vůbec bude lodi umožněno odplout a zda s ní bude moci odplout i její náklad.

Marshallovy ostrovy, malá země v Tichém oceánu, jsou oblíbeným místem, které ruské nákladní lodě využívají jako základnu pro podnikání, včetně možného obcházení sankcí.

Zdroj: Kyiv Independent