Nejlepší důchodové systémy na světě mají Island, Holandsko a Dánsko

Přidat na Seznam.cz

Mercer CFA Institute vydává Globální důchodový index, který sleduje 44 penzijních systémů na světě. Týká se 65 % světové populace. Mezi pět nejlepších systémů patří ty, které zavedly Island, Holandsko, Dánsko, Izrael a Finsko, píše deník CNBC.

Vysoká inflace, rostoucí úrokové sazby a větší nejistota ohledně hospodářských podmínek dostávají stávající důchodové systémy pod velký tlak. První pětici zemí na špici mezinárodního srovnání doplňuje Austrálie, Norsko, Švédsko, Singapur a Spojené království, uvádí web Mercer.

Island

Země č. 1 s nejlepším důchodovým systémem v roce 2022. Tuto pozici si Island drží dva roky po sobě. Island má zdravou kombinaci důchodů veřejného a soukromého sektoru. Podle webových stránek Evropské komise musíte žít v zemi alespoň 40 let nebo více, od 16 do 67 let, abyste mohli plně čerpat starobní důchod. Penzijní programy v zemi jsou závislé na příjmu, což znamená, že částka se může snížit, pokud máte jiný příjem, ale může být také zcela zrušena, pokud váš příjem přesáhne určitou částku. Ze tří sledovaných kritérii uspěl v kategorii udržitelnosti a přiměřenosti.

Nizozemsko

Nizozemský důchodový systém se skládá ze tří pilířů: obecného zákona o starobních důchodech (AOW), důchodového připojištění prostřednictvím zaměstnavatele a doplňkových individuálních penzijních programů. Pokud žijete nebo pracujete v Nizozemsku, jste pojištěni podle AOW a po dosažení zákonného důchodového věku (66 let a sedm měsíců), máte nárok na důchod.

Dánsko

Dánsko nabízí občanům možnost získat předčasný důchod, pokud jim zbývají 1–3 roky do dosažení věku odchodu do důchodu (67–69).

Země, která vykázala největší meziroční zlepšení financí stability díky důchodové reformě je Mexiko. Ze zemí bývalého východního bloku se mezi 44 sledovanými státy vyskytuje jen Polsko (28.). Česká republika není sledována.

Podle autorů studie neexistuje jediná dokonalá odpověď, jak má důchodový systém vypadat. Nejlepší systém je zkrátka ten, který pomůže lidem zachovat si předchozí životní styl až do smrti.

Zdroj: CNBC, Mercer