Na nákupy přes Norsko. Rusové našli způsob, jak se sankcemi vypořádat

Přidat na Seznam.cz

Ruští turisté, kterým Finsko na podzim prakticky uzavřelo hranice a nevydává jim ani nová víza, našli způsob, jak omezení obejít. Do země vstupují přes severní Norsko a nakupují ve Finsku. Na západní výrobky, které jsou v Rusku jen těžko dostupné, čekají příjemci v Murmansku, uvedl webový portál rádia Yle.

Ve vesnici Näätämö v Laponsku jsou dva trhy, které obvykle žijí z příhraničního obchodu s Nory. Jeden z nich se po agresi na Ukrajině rozhodl, že už nebude Rusům prodávat výrobky „duty free“ (bezcelní režim), druhý v tom však pokračuje, uvedl v pondělí finský rozhlas Yle.

Takto Rusové obcházejí sankce

Podle vedoucího finské celní jednotky Kari Hannu z celnice Tornio, nemá služba možnost zastavit pohyb Rusů, kteří mají v Norsku vízum a mohou vstoupit do schengenského prostoru. Je na celních úřednících na norsko-ruské hranici, aby kontrolovali, jaké zboží se vyváží, přiznal.

Podle ministerstva zahraničí by naopak prodejci neměli povolovat prodej výrobků, které jsou na sankčním seznamu, upozorňuje Yle.

Takové zboží v našem sortimentu nemáme. Řídíme se pravidly, která někdo zavedl. Dohled není naším úkolem. ,,Každému zájemci vystavíme potvrzení o osvobození od daně a je na celních úřednících, aby to posoudili,“ říká jeden z prodejců v Näätämu.

Mezi výrobky, které je nyní zpravidla zakázáno vyvážet do Ruska, patří mimo jiné zboží považované za luxusní, tj. v hodnotě vyšší než 300 EUR (přes 7000 Kč).

V Rusku koupíte západní zboží

V Murmansku je mnoho malých obchodů, které nabízejí kvalitní západní výrobky (původem z Finska nebo Norska), uvádí finský rozhlas.

Rusové nenakupují pouze výrobky denní potřeby nebo luxusní zboží. Údaje z konce září ukazují, že v roce 2022 koupili ve Finsku přibližně 220 nemovitostí, tedy stejně jako za celý rok 2021.

Zájem je také o nemovitosti

Rusové se na finském trhu s nemovitostmi zajímají o všechny druhy nemovitostí. Nejen byty a rodinné domy či bungalovy, ale i větší komplexy s přístupem k vodním plochám.

Finské ministerstvo obrany nedávno oznámilo, že hodlá kontrolovat a zasahovat do nákupu pozemků a domů cizinci, zejména ze zemí mimo EU. V případě nemovitostí v blízkosti objektů ozbrojených sil nebo pohraniční stráže uplatní stát své předkupní právo.

Nová legislativa dává úředníkům ministerstva obrany široké pravomoci „z hlediska národní bezpečnosti“ vyšetřovat klíčové transakce s nemovitostmi a zdroje jejich financování.

Zdroj: yle.fi, redakčně upraveno