Moskevská burza se po měsíčním uzavření částečně znovu otevírá

Přidat na Seznam.cz

Moskevská burza dnes obnovila obchodování s některými akciemi a pokračovala tak ve znovuotevření po měsíčním pozastavení kvůli ruské vojenské operaci na Ukrajině, informuje deník RTE a deník Money control.

Obchodování bylo obnoveno pouze s přibližně 30 největšími společnostmi, které tvoří rublový ruský index MOEX, jenž na počátku zaznamenal až 10% zisky.

Akcie plynárenského gigantu Gazprom vyskočily v počátku obchodování o zhruba 20 %, zatímco hlavní ropné společnosti Rosněfť a Lukoil vzrostly o 19 %, zatímco ropa Brent, globální referenční hodnota pro hlavní ruský export, se pohybovala poblíž 121 USD za barel.

Dařilo se také akciím těžebního gigantu Nornickel, které vzrostly o 23 %.

Vzhledem k tomu, že většina evropského vzdušného prostoru byla pro ruská letadla uzavřena, klesla hodnota vlajkového dopravce Aeroflot v okamžiku uzavření o přibližně 20 % a poté se mírně zotavila a klesla o 5 %.

Sankcionovaná banka VTB otevřela v červených číslech, ale brzy se zotavil a přidal 1 %. Banka Sberbank si během dne připsal 19 %. Mezitím ruský rubl dnes ráno také rozšířil zisky z oživení.

V ranním obchodování byl rubl vůči dolaru silnější o 1,4 % na 96,37 a rozšířil tak noční zisky, k nimž přispělo prohlášení prezidenta Vladimira Putina, že Rusko začne prodávat svůj plyn „nepřátelským“ zemím v rublech.

Vůči euru byl rubl o 1,9 % výše na úrovni 106, což je stále daleko od úrovní kolem 90, které Rusko zaznamenalo před zahájením tzv. zvláštní vojenské operace na Ukrajině 24. února, informuje RTE.

Zdroj: RTE, Money control