Míra inflace se v Turecku znovu znatelně zvyšuje, dostala se skoro na 59 %. Meziroční nárůst spotřebitelských cen se očekává až na 128 %

Přidat na Seznam.cz

Podle oficiálních údajů zveřejněných v pondělí dosáhla inflace v srpnu v zemi meziročně 58,9 %, což je nejvíce od prosince 2022, uvedl portál Barrons a portál deníku Euronews.

Zatímco oproti loňskému srpnu ceny vzrostly o téměř 60 %, oproti předchozímu měsíci se zvýšily o 9,1 %, k čemuž přispělo oslabení turecké liry.

Po osmi měsících poklesu začala inflace v červenci opět zrychlovat a meziročně dosáhla 47,8 %. Její nejnižší úroveň za poslední rok a půl byla 38,2 % meziročně v červnu, zatímco nejvyšší 85,5 % v říjnu 2022.

Ačkoli jsou oficiální údaje vysoké, nemusí ani odhalit celý problém; nezávislí ekonomové ze Skupiny pro výzkum inflace (Enag) odhadují meziroční nárůst spotřebitelských cen až na 128 %.

Turecká centrální banka, jejímž úkolem je střežit cenovou stabilitu, od června zvýšila svou hlavní klíčovou úrokovou sazbu z 8,5 % na 25 %, aby inflaci omezila.

Na konci července, kdy inflace začala opět zrychlovat, banka revidovala své prognózy a uvedla, že inflace do konce roku 2023 dosáhne 58 % – více než dvojnásobku předchozích odhadů a od roku 2025 se vrátí ke „stabilitě“.

Turecko zažívá od konce roku 2019 nepřetržitě dvoucifernou inflaci, která rodinám v celé zemi ztěžuje životní náklady.

Zdroj: barrons.com, euronews.com