Mezinárodní měnový fond varuje před nestabilní globální ekonomikou

Přidat na Seznam.cz

Krátce před zasedáním na nejvyšší úrovni v Bílém domě vyzývá Mezinárodní měnový fond k rychlému zvýšení dluhového stropu v USA. V opačném případě je ohrožena prosperita světové ekonomiky, uvedl portál Business-Standard a webový portál US News.

Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval před důsledky možného selhání USA. „Mělo by to velmi vážné důsledky nejen pro USA, ale i pro světovou ekonomiku,“ uvedla ředitelka komunikace MMF Julie Kozacková. Hrozilo by zvýšení úrokových sazeb a ekonomická nestabilita. Kozacková vyzvala administrativu amerického prezidenta Joea Bidena a opoziční republikány, aby tento problém urychleně řešili.

Bidenova administrativa a republikáni se již několik měsíců přou o zvýšení dluhového stropu, aby odvrátili hrozbu platební neschopnosti. Bez kompromisu hrozí USA počátkem června platební neschopnost s potenciálně ničivými hospodářskými a finančními důsledky pro USA i světovou ekonomiku.

USA již v lednu dosáhly dluhového limitu ve výši téměř 31,4 bilionu dolarů. Od té doby americká vláda používá mimořádná opatření, aby zabránila platební neschopnosti. Možnosti, jak tak učinit, však budou brzy vyčerpány.

Opoziční republikáni, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů, chtějí schválit zvýšení dluhového stropu pouze výměnou za miliardové škrty ve vládních výdajích. Přitom chtějí zrušit klíčové prvky Bidenovy reformní politiky.

Úterní jednání na nejvyšší úrovni v Bílém domě nepřineslo žádné sblížení. Další schůzka je naplánována na pátek.

Zdroj: business-standard.com, money.usnews.com