Mezinárodní měnový fond snižuje prognózu růstu HDP Ruska v roce 2024

Přidat na Seznam.cz

Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý ve své nejnovější zprávě World Economic Outlook uvedl, že ruská ekonomika poroste v roce 2024 o 1,1 %, tedy pomaleji, než se dříve předpokládalo, uvedl deník The Moscow Times.

Aktualizovaná prognóza zařadila Rusko na konec seznamu hlavních rozvíjejících se trhů a rozvojových ekonomik MMF, kde byl pro letošní a příští rok předpokládán průměrný růst ve výši 4 %.

Ruská centrální banka ještě v srpnu snížila vlastní prognózu růstu HDP v roce 2024 na 0,5-1,5 % oproti červencové prognóze 0,5-2,5 %.

Aktualizovaná prognóza MMF přichází v době, kdy Moskva podle návrhu rozpočtu ministerstva financí plánuje v příštím roce zvýšit výdaje na obranu o téměř 70 %, což předčí výdaje na sociální politiku, ale i na vzdělávání, ochranu životního prostředí a zdravotnictví.

MMF mezitím zvýšil prognózu růstu Ruska v roce 2023 na 2,2 %, oproti 1,5% růstu, který předpovídal v červenci, a to díky „výraznému fiskálnímu stimulu, silným investicím a odolné spotřebě v kontextu napjatého trhu práce“.

Ruské ministerstvo pro hospodářský rozvoj předpokládá v roce 2023 růst HDP ve výši 2,8 %.

Rozsáhlé kapitálové kontroly, mimořádné zvýšení úrokových sazeb a rychlý nárůst výroby zbraní, raket, tanků a dělostřeleckých granátů, které mají být použity proti Ukrajině, pomohly loni ruské ekonomice vzdorovat předpovědím dvouciferného zásahu do HDP.

Ekonomové se však obecně shodují, že ruská ekonomika se přehřívá, částečně v důsledku rychlého nárůstu vládních výdajů na financování invaze na Ukrajinu, a snahy o boj s inflací pravděpodobně růst zbrzdí.

Zdroj: themoscowtimes.com, imf.org