Loď uvázla na Bosporu: Spojnice mezi Evropou a Asií je uzavřena

Přidat na Seznam.cz

Bospor je považován za ústřední uzel lodní dopravy. Kvůli najetí nákladní lodi z Ukrajiny na mělčinu byl průjezd dočasně uzavřen, informuje německý deník Spiegel a deník Heute.

Každý den se přes úzkou tureckou úžinu Bospor do Marmarského moře a dále přes Dardanely do Středozemního moře přepravují tuny zboží. V pondělí byl průjezd dočasně zablokován: Nákladní loď připlouvající z Ukrajiny najela na mělčinu v Bosporu.

Úžina mezi Černým a Středozemním mořem byla poté dočasně uzavřena, jak na Twitteru oznámilo turecké Generální ředitelství pobřežní bezpečnosti. K incidentu došlo u Umuryeri, mezi druhým a třetím mostem přes Bospor. Speciální lodě se snažily osvobodit 142 metrů dlouhou nákladní loď „MKK-1“, uvedlo ředitelství. Podle tureckého zpravodajského kanálu TV100 se to podařilo v průběhu dopoledne.

Loď byla odtažena, uvedla televizní stanice s odvoláním na generální ředitelství. Záchranné práce trvaly asi čtyři hodiny.

Nákladní loď s nákladem 13 000 tun hrachu pluje pod vlajkou ostrovního státu Palau a je na cestě v rámci tzv. obilné dohody. Jejím cílem je Turecko. Vyplývá to z informací příslušného koordinačního centra pro vývoz ukrajinského obilí v Istanbulu.

Zdroj: spiegel.de, heute.at