Kurz rublu se propadl na nové 15měsíční minimum

Přidat na Seznam.cz

Ruská měna se v pondělí dostala na nejnižší úroveň za posledních téměř 15 měsíců poté, co Wagnerovi žoldnéři o víkendu vedli krátkou vzpouru proti Kremlu, uvedl portál stanice CNN a deník The Moscow Times.

Rubl se krátce obchodoval na úrovni kolem 87 rublů za dolar, než část svých ztrát snížil a naposledy se vůči dolaru obchodoval na úrovni kolem 84,40 rublů za dolar.

Povstání vyvolalo volatilitu na trzích. Ceny ropy tím pádem vzrostly. Ropa Brent, posílila o 0,8 % na zhruba 74 dolarů za barel. West Texas Intermediate, vzrostl o 0,4 % na přibližně 69 dolarů za barel.

Pondělní pokles přišel poté, co se Rusové o víkendu snažili vyměnit svou hotovost za dolary, když ruské banky požadovaly mnohem více než oficiální kurz 90 rublů za každý dolar.

Rubl zůstával po většinu loňského roku překvapivě odolný, podporován agresivním zvyšováním úrokových sazeb ruskou centrální bankou a kontrolou kapitálu.

Rusko se také snažilo snížit svou závislost na americkém dolaru, včetně přechodu plateb na rubl, zejména poté, co bylo zasaženo západními sankcemi za invazi na Ukrajinu. To vneslo do vztahu rublu a dolaru volatilitu.

Rubl však kolísal i předtím. Když Rusko loni v únoru napadlo Ukrajinu, jeho hodnota klesla téměř o polovinu a obchodoval se za více než 100 rublů vůči dolaru. Od té doby sice rubl své ztráty získal zpět, ale jeho vztah k dolaru zůstává volatilní a letos se zatím propadl o téměř 25 %.

Zdroj: edition.cnn.com, themoscowtimes.com