Inflační spirála by Evropě hrozit neměla

Přidat na Seznam.cz

Evropě by neměla hrozit inflační spirála, protože se očekává, že současný prudký růst cen energií by se příští rok měl zmírnit a trh práce stagnuje, píše portál France24.

Evropě by neměla hrozit inflační spirála, protože se očekává, že současný prudký růst cen energií by se příští rok měl zmírnit a trh práce stagnuje. Uvedl to šéf oddělení Mezinárodního měnového fondu (MMF) pro Evropu Alfred Kammer.

„V této fázi inflační spirálu v Evropě neočekáváme,“ řekl Kammer pro média. „Vysoká inflace, které jsme svědky, je důsledkem zvýšení cen energií, přičemž očekáváme, že tento problém začne v příštím roce ustupovat,“ dodal.

Co se týče nesouladu mezi nabídkou a poptávkou na trhu s energiemi, jedním z důvodů je podle Kammera opětovný nástup ekonomické aktivity po uvolnění protipandemických opatření. K dalším faktorům patří počasí.

Kammer se vyjádřil i k inflaci v eurozóně a jejímu zrychlování. Jak řekl, rychlejší růst spotřebitelských cen v měnovém bloku se zatím neodrazil v dalšího zvyšování platů, částečně pro stagnaci trhu práce. Jak dodal, počet odpracovaných hodin v eurozóně je stále o 3% nižší než v období před nástupem pandemie. A v případě, že by se obavy z inflace začaly zvyšovat, Evropská centrální banka (ECB) je schopna reagovat, aby situaci dostala pod kontrolu, dodal Kammer.

Zdroj: France24