Inflace v Putinově Rusku překvapila ekonomy. V prosinci totiž nečekaně zpomalila

Přidat na Seznam.cz

Podle pátečních údajů se meziroční míra inflace v Rusku v prosinci zpomalila. Proč řadu analytiků jde o nečekaný vývoj, řada z nich totiž predikovala její růst. Ruská inflace nepřetržitě rostla sedm měsíců v řadě, nynější trend je pro Kreml velký povzbuzením, píše server The Moscow Times.

Ekonomové předpokládali, že inflace v prosinci 2023 vzroste, ale místo toho se meziročně snížila na 7,4 % oproti 7,5 % v listopadu. Páteční údaj je stále výrazně nad 4% cílem centrální banky, která minulý měsíc zvýšila úrokové sazby na 16 % ve snaze zkrotit další růst cen.

Další tlak na růst cen vyvolal také nedostatek pracovníků v důsledku mobilizace, kdy byly tisíce mužů povolány do armády nebo uprchly do zahraničí, píše server Statista.

Životní náklady jsou v Rusku, které během tří desetiletí od rozpadu Sovětského svazu zažilo několik po sobě jdoucích období inflace, obzvláště citlivým tématem.

V prosinci Rusko oznámilo, že ruší dovozní clo na vejce poté, co ceny této základní potraviny vzrostly přibližně o 40 %, což vyvolalo obavy veřejnosti.

Zdroj: The Moscow Times, Statista