Globální počet dolarových milionářů se zvýšil i během koronakrize

Přidat na Seznam.cz

Počet dolarových milionářů se celosvětově podle analýzy švýcarského finančního koncernu Credit Suisse zvýšil i v roce 2020 poznamenaném pandemií onemocnění COVID-19. Nejvýraznější nárůst jejich počtu v klubu bohatých zaznamenali USA následované Německem.

Podle zprávy Global Wealth Report, kterou každoročně zveřejňuje Credit Suisse od roku 2020, bylo na konci minulého roku na světě téměř 56,1 milionu dolarových milionářů. To je o dobrých 5,2 milionu více než na konci roku 2019.

Výrazně nejvíce z nich žije v USA (téměř 22 milionů, o 1,73 milionu více než před rokem), za kterými následují Čína (okolo 5,3 milionu, + 257.000) a Japonsko (okolo 3,7 milionu, +390.000). V Německu žilo na konci minulého roku 2,95 milionu dolarových milionářů, což bylo o 633.000 více než na konci roku 2019.

Celkově globální majetek v průběhu minulého roku stoupl o 28,7 bilionu dolarů na 418,3 bilionu dolarů (351,78 bilionu eur).

„Pro omezenou spotřebu prudce narostly úspory domácností, což zvýšilo finanční majetek domácností a snížilo jejich dluhy,“ uvedla šéfka oddělení Economics & Research Credit Suisse Nannette Hechler-Fayd’herbe . „Největší vliv mělo zřejmě snížení úrokových sazeb centrálními bankami. To je jeden z hlavních důvodů nárůstu akciových kurzů a cen domů, který se opět přímo přenáší do našeho výpočtu majetku domácností.“

Credit Suisse při svém výpočtu majetku domácností na rozdíl od jiných studií, například německé centrální banky, započítává i nemovitosti. Autoři studie Credit Suisse předpokládají, že i v příštích letech bude počet dolarových milionářů po celém světě růst rychleji než průměrný majetek. Mezi důvody patří zhodnocování akcií, domů a bytů.