Evropská unie zrušila sankce proti ruskému podnikateli, který vlastnil Yandex. Pomohl mu vytrvalý nesouhlas se současným Ruskem

Přidat na Seznam.cz

Případ ruského podnikatele Arkadije Vološe nabírá nový směr. Evropská unie zrušila sankce proti ruskému podnikateli v oblasti technologií. Vyplývá to z prováděcího nařízení EU ze dne 12. března 2024. Vološovi rakouští právníci z vídeňské advokátní kanceláře LGP na dotaz potvrdili, že jejich klient byl ze sankčního seznamu vyškrtnut, píše server Der Standard.

Spoluzakladatel digitální společnosti Yandex se v posledních letech ocitl mezi koly světové politiky. Yandex byl považován za jeden z mála novodobých úspěchů ruské ekonomiky, jde o jakýsi ruský Google.

Společnost vyvinula oceňovaný vyhledávač, provozovala doručovací služby a taxislužbu. Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 byl Vološ zařazen na sankční seznam EU. Obvinění znělo, že internetová společnost Yandex šíří propagandu jménem Kremlu a financuje válku prostřednictvím daňových odvodů.

Nepomohla mu ani skutečnost, že Vološ už v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu přesunul centrum svého života do Izraele, ani jeho okamžitý odchod z čela společnosti Yandex. Ani když miliardář v létě 2023 kritizoval „barbarskou invazi“ Ruska, Brusel ho na seznamu ponechal.

Na začátku února pak vyšlo najevo, že Vološ přetrhává i své obchodní vazby na Rusko – investoři loajální Kremlu převzali ruský byznys Yandexu za směšně nízkou cenu. Vološ však chce části vývoje cloudu a umělé inteligence, které se již nacházejí v zahraničí, zformovat do jádra nové, globálně působící technologické skupiny. Řada odborníků na Rusko vyzvala ke zrušení sankcí proti Vološovi, a po několika týdnech k tomu opravdu došlo.

Zdroj. Der Standard