Evropská unie příští týden poskytne Ukrajině dalších 38 miliard korun

Přidat na Seznam.cz

Příští týden bude Ukrajině poskytnuta druhá tranše makrofinanční pomoci EU v celkové výši 1,5 miliardy eur, což je v přepočtu zhruba 38 miliard korun, píše server Kyiv Independent.

EU v únoru schválila čtyřletý nástroj pro Ukrajinu, v jehož rámci vyčlenila 33 miliard eur (825 miliard korun) ve formě půjček a 17 miliard eur (425 miliard korun) ve formě grantů. První tranše ve výši 4,5 miliardy eur (112,5 miliard korun) byla Ukrajině poskytnuta 20. března.

Gert-Jan Koopman, generální ředitel Evropské komise pro záležitosti sousedství a jednání o rozšíření, ve svém projevu na Americko-ukrajinském fóru partnerství ve Washingtonu 17. dubna potvrdil, že druhá tranše dorazí příští týden.

Na jiném místě ve Washingtonu se 17. dubna sešel ukrajinský premiér Denys Šmyhal s americkými podnikateli, aby jednali o pokračující spolupráci a potřebě „větší podpory a pomoci zastavit nepřítele“.

Setkání bylo zastíněno ruským raketovým úderem v Černihově, při kterém zahynulo nejméně 17 lidí. Podle Šmyhal to zdůraznilo, jak zásadní je realizace podnikatelských projektů, „konkrétně v obranném průmyslu“.

„Poděkoval jsem americkým společnostem za to, že nadále pracují a investují na Ukrajině,“ napsal a dodal: „Pomáhá nám to být odolní a pokračovat v boji za naši zemi. Ukrajinská vláda navzdory válce pokračuje v provádění reforem a transformaci země, aby přilákala co nejvíce investorů do projektů na Ukrajině,“ dodal ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Zdroj: Kyiv Independent