Evropská komise má za to, že ekonomika EU zaostává za Čínou. Evropská unie se snaží omezit dominantní postavení Číny v oblasti energetiky

Přidat na Seznam.cz

V současnosti se vyšetřují čínské elektromobily a také solární panely. Není to však vše. Dle deníků Heise a Merkur také Evropská komise prověřuje i dodavatele větrných turbín.

Evropská komise má totiž za to, že ekonomika EU zaostává za Čínou, pokud jde o zelené technologie, jako jsou například elektromobily a fotovoltaické systémy. Komisařka Margrethe Vestagerová totiž chce prověřit odvětví větrné energie. Domnívá se, že by státní podpora v Číně mohla být v rozporu s novými nařízeními EU o zahraničních dotacích. Jsou prověřovány podmínky rozvoje větrných elektráren ve Španělsku, Řecku, Francii, Rumunsku a Bulharsku.

Čína dobývá kritické trhy, a to podle určitého vzorce

Dle Evropské komise se snaží ovládnout trhy podle určitého vzorce. Nejdříve se jednalo o přilákání zahraničních investic na domácí trh, a to prostřednictvím společných podniků. V druhé fázi pak šlo o přivlastňování technologií. A v další fázi Peking poskytuje také celkem štědré dotace domácím dodavatelům energie a tím pak postupně uzavírá vlastní trh vstupu zahraničních firem.

Čína reagovala velice rychle. Poměrně nahlas a ostře kritizuje právě toto vyšetřování, ohledně svých firem vyrábějící větrnou energii. Mluvčí ministerstva zahraničí Mao Ning obvinil EU z diskriminace.

Zdroj: Heise, Merkur