Evropská centrální banka je připravena snižovat úrokové sazby

Přidat na Seznam.cz

Dva klíčoví představitelé Evropské centrální banky v pondělí podpořili vyhlídku na snížení úrokových sazeb v příštím týdnu a naznačili, že jde prakticky o hotovou věc, uvádí deník CNBC.

Člen Rady guvernérů ECB a šéf finské centrální banky Olli Rehn ve svém pondělním projevu zdůraznil, že inflace v eurozóně „trvale klesá“.

Inflace v eurozóně se v dubnu udržela na stabilní úrovni 2,4 %, což představuje sedmý měsíc v řadě, kdy se pohybovala pod 3 %, a to i přes mírné oživení v prosinci. Údaje za květen budou zveřejněny v pátek.

„Díky tomuto dezinflačnímu procesu se inflace trvale přibližuje k našemu dvouprocentnímu cíli, a je tedy čas v červnu uvolnit nastavení měnové politiky a začít snižovat sazby,“ uvedl Rehn v projevu zveřejněném na internetových stránkách finské centrální banky.

„To samozřejmě předpokládá, že dezinflační trend bude pokračovat a nedojde k dalším komplikacím v geopolitické situaci a cenách energií.“

Hlavní ekonom ECB Philip Lane mezitím v rozhovoru pro Financial Times uvedl: „Pokud nedojde k velkým překvapením, tak v tuto chvíli je to, co vidíme, dostatečné pro zrušení nejvyššího stupně omezení.“

Tyto komentáře přicházejí před dalším zasedáním centrální banky, které se uskuteční 6. června. Trhy nyní naznačují velmi vysokou pravděpodobnost snížení hlavní sazby ECB o čtvrt procentního bodu ze současných 4 %.

Pondělní komentáře Rehna a Lanea následují po řadě podobných vyjádření dalších členů ECB.

Dříve než USA

Naznačují, že Evropská centrální banka pravděpodobně přikročí k tomuto kroku dříve než americký Federální rezervní systém (centrální bankovní systém USA), který obvykle v rozhodování o měnové politice vede.

„Zdá se, že Fed a ECB se od sebe oddělí, přičemž ECB pravděpodobně sníží sazby v červnu, zatímco v USA se připravují na vysoké sazby po delší dobu,“ uvedli ekonomové Bank of America pod vedením Claudia Irigoyena.

Debata o tom, kdy Fed pravděpodobně začne snižovat sazby, je ve Spojených státech velmi živá. Minulý týden Goldman Sachs po zveřejnění řady silných ekonomických údajů a údajů z oblasti práce posunula svou prognózu snížení sazeb Fedu z července na září.

Mezitím zápis z politického zasedání Fedu z 30. dubna až 1. května poukázal na nejistotu ohledně správného okamžiku uvolnění sazeb.

Zdroj: CNBC