EU rozšířila sankce na ruskou Sberbank a další instituce

Přidat na Seznam.cz

Státy EU se na Rusko zaměřují novými sankcemi. Z platebního systému Swift budou vyloučeny další banky, včetně lídra trhu Sberbank. Informaci tveřejnil deník Der Spiegel a deník Handelsblatt.

Po řadě dalších ruských finančních institucí bude nyní z mezinárodního systému finanční komunikace Swift vyřazena i vedoucí ruská banka Sberbank. „Odpojujeme Sberbank, zdaleka největší ruskou banku a další dvě velké banky od systému Swift,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. To zasáhne banky, které mají význam pro ruský finanční systém, a omezí možnost prezidenta Vladimira Putina způsobit další chaos.

Tím se upevní úplná izolace ruského finančního sektoru od globálního systému,“ uvedla von der Leyenová k plánovanému vyloučení bank z nejdůležitější světové služby pro zasílání platebních zpráv.

Gazprombank stále není sankcionována

Evropská dceřiná společnost ruské Sberbank musela již v březnu pozastavit své obchodní aktivity. Insolvenci se však podařilo zabránit prodejem portfolia aktiv. Podle banky budou vklady vyplaceny v plné výši.

Podle zdrojů z EU se sankce dotknou také Moskevské úvěrové banky a Ruské zemědělské banky. Předsedkyně Komise zdůraznila, že EU chce připravit ruskou ekonomiku o možnost diverzifikace a modernizace. V rámci boje proti ruské propagandě budou navíc třem státním vysílacím společnostem v zemi odebrány licence pro vysílání v Evropské unii. V neposlední řadě by podle předsedkyně Evropské komise měly být zavedeny také osobní sankce proti příslušníkům ruské armády, kteří jsou odpovědní za zvěrstva páchaná na civilním obyvatelstvu.

Již v březnu EU vyloučila ze Swiftu druhou největší ruskou banku VTB, stejně jako Bank Rossiya a státní banku VEB. Gazprombank, mimo jiné, nebyla doposud postižena. Jedním z důvodů je, že by neměly být ohroženy probíhající dodávky ruského plynu, informuje Der Spiegel.

Zdroj: Der Spiegel, Handelsblatt