EU a USA chtějí prosadit omezení cen ropy

Přidat na Seznam.cz

Německý ministr hospodářství Robert Habeck neúnavně vyzývá své partnery v EU ke společnému ropnému embargu proti Rusku. V současné době se však žádná jednotná fronta nerýsuje. Maďarsko a některé další členské státy, které jsou příliš závislé na ruském dovozu, trvají na delším přechodném období nebo na finanční kompenzaci, informuje deník Krone a deník Wirtschafts Woche.

Aby se zabránilo dalšímu růstu cen na světových trzích, chtějí nyní Evropská unie a USA zřejmě zavést strop pro ceny ropy.

Habeck to v pondělí večer oznámil v televizi ZDF. Uvedl, že debata o embargu EU již vedla ke zvýšení cen ropy. „Putin tedy v posledních týdnech prodal méně ropy a měl větší příjmy,“ uzavřel ministr.

Tomu by se však mělo zabránit, zejména proto, že vysoké ceny ropy ve světě způsobují ekonomice problémy. „Existuje představa, že se lidé dohodnou a řeknou, že tady už nebudeme platit žádnou vyšší cenu.“ To by však fungovalo pouze v případě, že by se připojilo velmi mnoho zemí. „Evropská komise a USA pracují právě na tomto návrhu,“ pokračoval Habeck.

Dohoda o ropném embargu „během několika dní“

Německý ministr hospodářství vyjádřil přesvědčení, že se EU brzy dohodne na ropném embargu vůči Rusku. „Myslím, že během několika dní dosáhneme průlomu.“ Diplomaté EU očekávají, že rozhodnutí o embargu bude přijato na summitu EU koncem května. Do té doby se očekává, že velvyslanci EU vyjednají kompromis.

To by mohlo spočívat v poskytnutí delšího přechodného období Maďarsku, Slovensku a České republice, než budou sankce plně provedeny. Maďarsko požaduje od EU peníze jako kompenzaci za následky ropného embarga. Sankce musí jednomyslně schválit všech 27 členů EU, informuje Wirtschafts Woche.

Zdroj: Krone, Wirtschafts Woche