Ekvádorské banány už znovu mohou mířit na ruský trh. Zdá se, že spor se podařilo vyřešit

Přidat na Seznam.cz

Ruský úřad pro dohled nad bezpečností potravin Rosselkhoznadzor částečně zrušil zákaz dovozu banánů z Ekvádoru, informoval deník The Moscow Times.

Moskva začátkem tohoto měsíce uvedla, že pozastavuje povolení pro pět ekvádorských vývozců banánů kvůli zjištění výskytu škůdců. Později bylo k zákazu přidáno dalších třináct vývozců, uvedli ve středu dovozci pod podmínkou anonymity pro ruský server The Moscow Times. „V podstatě se jedná o obchodní embargo,“ byl citován jeden z ruských dovozců banánů.

Rozhodnutí přišlo v návaznosti na oznámení ekvádorského prezidenta Daniela Noboa z 10. ledna, že přijal americkou nabídku na výměnu vybavení ze sovětské éry za moderní zbraně v hodnotě 200 milionů dolarů, píše server Bloomberg.

Spor se blíží ke konci

Washington uvedl, že plánuje poslat ekvádorskou vojenskou techniku, kterou Noboa označil za „šrot“, na Ukrajinu, aby jí pomohla v obraně proti téměř dva roky trvající ruské invazi.

Podle listu Kommersant šéf Rosselchoznadzoru Sergej Dankvert zrušil původní zákaz pro pět ekvádorských vývozců banánů před jednáním se svými protějšky z této jihoamerické země.

Ekvádorské ministerstvo zahraničí v pátek brzy ráno oznámilo, že vysílá do Moskvy delegaci, která má problém vývozu banánů vyřešit.

Státní Ruská zemědělská banka mezitím předpověděla, že kvůli zákazu dovozu bude již v březnu v celé zemi nedostatek banánů. Rusko dováží devět z deseti banánů z Ekvádoru, zatímco tato středoamerická země vyváží do Ruska přibližně pětinu všech svých banánů.

Náhrada za Ekvádor není jednoduchá

Rosselchoznadzor na začátku tohoto měsíce uvedl, že Rusko začalo nakupovat banány z Indie, aby zvýšilo dovoz po ztrátě ekvádorských producentů. Podle zasvěceného pracovníka z odvětví však existují velké logistické překážky, které by bylo třeba překonat, než by Rusko mohlo přejít na jiný druh obchodu.

„Neexistuje žádná zavedená přeprava [banánů] z [Indie], neexistují žádné pravidelné lodě. Ukazuje se, že je třeba okamžitě začít vozit obrovské množství [banánů]… ale zároveň není jistota, že se dodávky uskuteční,“ řekl listu The Moscow Times zasvěcenec, který si nepřál být jmenován.

Rusko by mohlo dovážet banány i z jiných jihoamerických zemí, například z Kolumbie. „Ale obchodní řetězce tradičně nerady prodávají kolumbijské banány, aniž by k tomu měly objektivní důvody. Navíc si nemyslím, že Kolumbie má dostatečné výrobní kapacity,“ uvedl zasvěcenec.

„Teoreticky by Rusko mohlo přejít z Ekvádoru na nějakou jinou zemi, ale vzhledem k tomu, že 97 % našeho dovozu [banánů] pro maloobchod pochází z Ekvádoru, je nepravděpodobné, že by to byl stejný objem,“ dodali.

Zdroj: The Moscow Times, Bloomberg