Dmitrij Medveděv vyhrožuje ukončením dohody o vývozu obilí z Ukrajiny, pokud G-7 přistoupí k zákazu vývozu do Ruska

Přidat na Seznam.cz

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v neděli prohlásil, že pokud skupina G-7 přistoupí k zákazu vývozu do Ruska, Moskva v reakci na to vypoví černomořskou dohodu o vývozu obilí, která umožňuje životně důležitý vývoz obilí z Ukrajiny, uvedl webový portál Politico a deník Ukrainska Pravda.

Skupina sedmi předních průmyslových zemí zvažuje téměř úplný zákaz vývozu do Ruska, uvedl portál Politico. Rusko opakovaně vyhrožovalo, že zruší svou účast v dohodě o dodávkách obilí, která má vypršet 18. května.

„Tento nápad idiotů z G-7 o úplném zákazu vývozu do naší země je krásný v tom, že předpokládá reciproční zákaz dovozu z naší země, včetně kategorií zboží, které jsou pro G-7 nejcitlivější,“ uvedl Medveděv v příspěvku na svém kanálu Telegram.

„V takovém případě pro ně skončí dohoda o obilí, a mnoho dalších věcí, které potřebují,“ dodal.

Skupina G-7 údajně diskutuje o změně svého přístupu k sankcím tak, aby byl vývoz do Ruska automaticky zakázán, pokud nebude uveden na určeném seznamu výrobků, které je povoleno do země dodávat. Podle současného rámce je zboží do Ruska povoleno prodávat, pokud není výslovně uvedeno na černé listině.

Medveděv, dlouholetý spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, je Putinovým místopředsedou ve vlivné Radě bezpečnosti a vede vládní komisi pro zbrojní výrobu pro válku na Ukrajině.

Moskva se opakovaně ohradila proti podmínkám dohody o dodávkách obilí z černomořské oblasti, jedinému významnému diplomatickému průlomu během 14 měsíců trvajícího konfliktu na Ukrajině. Prohlásila, že od iniciativy odstoupí před uplynutím lhůty 18. května, pokud Západ nezruší omezení vývozu ruských zemědělských produktů a hnojiv.

Skupina G-7 v neděli vyzvala k „prodloužení, plnému provádění a rozšíření“ dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře, uvedli ministři zemědělství skupiny v komuniké.

Zdroj: politico.eu, pravda.com.ua, maff.go.jp