Dle amerického senátu dovážela firma BMW a Jaguar Land Rover do USA zakázané díly ze Sin-ťiangu, kde jsou k práci nuceni Ujgurové

Přidat na Seznam.cz

Tento týden informoval americký Kongres, že BMW a Jaguar Land Rover dovážely do Ameriky automobily s komponenty, které byly spojené s nucenou prací Ujgurů, jak píše deník FT.

V roce 2022 bylo totiž zahájeno vyšetřování ohledně osmi výrobců automobilů, a to včetně společností Tesla, Stellantis, Toyota či Volkswagen. Byly totiž obavy, že dodavatelské řetězce obsahovaly jednu konkrétní součástku, která byla vyrobena na nucených pracích v severovýchodní čínské provincii Sin-ťiang.

Volkswagen stáhl tisíce vozů

Například společnost Volkswagen stáhla značky Bentley, Porsche či Audi v amerických přístavech poté, co byla upozorněna na použití těchto součástek. Momentálně však byla zveřejněna zpráva, že například BMW dovezlo přibližně 8 000 vozů Mini Cooper, které obsahují komponenty vyráběné v této čínské společnosti. A například společnost JLR nedbala doporučení a i dál dovážela komponenty do Ameriky. Při opětovném varování však společnost zastavila veškeré dodávky včetně těchto dílů, které byly určené pro poprodejní servis.

Například Land Rover dovážel díly a třeba Volkswagen vyráběl automobily, které obsahovaly komponenty vyrobené dodavatelem, který byl zakázaný.

Čínské pracovní programy

I když Čína hájí pracovní programy v Sin-ťiangu, nejvyšší orgán OSN upozornil, že tyto programy mohou představovat zločiny proti lidskosti. Například USA označila tuto situaci za probíhající genocidu.

Zákon, který zakazuje dovoz výrobků vyrobenou nucenou prací, byl přijat v roce 2021. Celní úřady potvrdily, že od tohoto roku bylo odmítnuto zboží v přibližné hodnotě 680 milionu dolarů (přibližně 15 miliard korun).

Zdroj: FT