Dává německá energetická politika smysl? Dovezený zkapalněný plyn LNG je pro klima škodlivější než uhlí, tvrdí studie

Přidat na Seznam.cz

Německo se v současné době spoléhá na dodávky zkapalněného zemního plynu, díky kterému má tento stát překonat současnou energetickou krizi. Studie, kterou publikoval deník Welt, ale uvádí, že pro klima je dovozený LNG horší, než kdyby se v Německu spalovalo uhlí.

Podle nové americké studie je výroba energie z dováženého zkapalněného zemního plynu pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. „Absolutní emise skleníkových plynů z LNG jsou v nejhorším případě o 274 % vyšší než z uhlí,“ uvádí se analýze, kterou vypracoval Robert W. Howarth z Cornellovy univerzity.

Howarth k tomu uvedl, že problém z hlediska klimatu je v nastavených dodavatelských řetězcích. I přes případné použití nejmodernějších lodí a nejkratších tras jsou emise nejméně o 24 % vyšší, než kdyby se používalo černé uhlí, vyplývá z výsledků výpočtů profesora biologie životního prostředí.

Reálná německá politika je ale jiná. V příštích letech se Německo chce od uhlí odklonit úplně a se zkapalněným zemním plynem počítá jako s rezervou pro případné výpadky obnovitelných zdrojů, píše server NDR.

Zdroj: NDR, Welt, studie