Další unijní peníze zamířily na Ukrajinu. Tentokrát šlo v přepočtu o 37,5 miliardy korun

Přidat na Seznam.cz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že Ukrajině byla poskytnuta druhá tranše makrofinanční pomoci EU v celkové výši 1,5 miliardy eur, což je v přepočtu zhruba 37,5 miliardy korun, píše server Kyiv Independent.

EU v únoru schválila čtyřletý nástroj pro Ukrajinu, v jehož rámci vyčlenila 33 miliard eur ve formě půjček a 17 miliard eur ve formě grantů. První tranše ve výši 4,5 miliardy eur byla Ukrajině poskytnuta 20. března.

„Ukrajina nese na svých bedrech těžké břemeno pro nás všechny. Dnes vyplácíme další, a to v rámci nástroje pro Ukrajinu,“ uvedla von der Leyenová ve svém příspěvku.

„Je to nezbytné pro udržení chodu ukrajinského státu & služeb, zatímco Ukrajina bojuje proti agresorovi. Evropa zůstává jednotná a rozhodná,“ dodala.

Tvrzení von der Leyenové, že Evropa je „jednotná“, poněkud podkopává hlasitý, ale zatím neúčinný odpor proti pomoci ze strany Maďarska, které obvinilo Ukrajinu z provádění „honu na čarodějnice“ proti maďarským podnikům působícím v zemi.

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto 22. dubna v reakci na to prohlásil, že jeho země bude čerpat poslední tranši navzdory čtyřletému nástroji pro Ukrajinu, na němž se v únoru dohodlo všech 27 lídrů EU – včetně maďarského premiéra Viktora Orbána.