Další sankce EU by mohly být zaměřeny na vývoz paliva z Ruska

Přidat na Seznam.cz

Očekává se, že Evropská komise dnes oznámí pátý soubor sankcí proti Rusku, které by se poprvé mohly týkat vývozu některých fosilních paliv z Ruska, informuje deník RTE a server televize CNBC.

S rostoucím rozhořčením nad řadou údajných zvěrstev ruských vojáků vůči stovkám civilistů na Ukrajině je Evropská unie pod tlakem, aby snížila příjmy Ruska z vývozu energií. Evropská komise pracovala na pátém balíčku sankcí již minulý týden, kdy vyšla najevo zvěrstva v Buči.

Podle diplomatů to přimělo úředníky, aby přišli s ještě tvrdší škálou opatření.

Předpokládá se, že sankce budou zahrnovat další omezení vývozu špičkových technologií do Ruska, další sankce vůči osobám spojeným s Kremlem a další sankce vůči bankám, kterým již byl zakázán přístup do mezinárodní platební sítě Swift.

Dva představitelé EU, kteří si vzhledem k citlivé povaze jednání nepřáli být jmenováni, sdělili televizi CNBC, že návrh dalšího sankčního balíčku zahrnuje leasing letadel, ocelářské výrobky, luxusní zboží a letecké palivo.

Všechny oči se však budou upírat na ruskou energetiku.

Zatím to vypadá, že ruský plyn nebude zahrnut jednoduše proto, že země jako Německo zatím nemají náhradu. Do samnkcí by se mohl dostat dovoz ruské ropy. Francouzský prezident Emmanuel Macron již řekl, že by měl být zakázán, ale Rakousko se proti tomu ohradilo.

To znamená, že ruské uhlí bude téměř jistě čelit sankcím a ropa a plyn budou časem spíše vyřazeny. Německo uvedlo, že doufá v postupné vyřazení ruského uhlí do léta a ropy do konce roku.

Hloubka ruských zvěrstev na Ukrajině však znamená, že pro členské státy je stále těžší schovávat se za ekonomické zájmy, a to znamená, že jednota, kterou EU dosud projevovala, by mohla být ohrožena.

Zdroj: RTE, CNBC