Čínská ekonomika pokulhává, nezaměstnanost mladých lidí dosahuje rekordních hodnot

Přidat na Seznam.cz

Čínská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí pomaleji, než se očekávalo, a nezaměstnanost mladých lidí dosáhla rekordní úrovně, uvedl zpravodajský portál Al Jazeera a portál Nikkei.

Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl v období duben-červen o 0,8 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím, ukázaly v pondělí oficiální údaje, a to v důsledku nedostatečné poptávky doma i v zahraničí.

Ačkoli HDP meziročně vzrostl o 6,3 procenta, údaj poskytuje nelichotivý obraz ekonomiky, neboť vychází z nízké srovnávací základny s rokem 2022, kdy pekingská politika „nulového covidu“ zastavila hospodářskou aktivitu.

Maloobchodní tržby v červnu meziročně vzrostly o 3,1 %, zatímco produkce průmyslové výroby se zvýšila o 4,4 %. Ekonomové všeobecně očekávali, že celková čínská ekonomika poroste o více než 7 %.

Čínský národní statistický úřad (NBS) přesto uvedl, že výsledky poukazují na „dobrou dynamiku“ oživení ekonomiky po pandemii. „Podle čtvrtletí vzrostl HDP v prvním čtvrtletí meziročně o 4,5 % a ve druhém čtvrtletí o 6,3 %,“ uvedl mluvčí NBS Fu Linghui.

„Poptávka na trhu se postupně zotavovala, nabídka výroby se nadále zvyšovala, zaměstnanost a ceny byly obecně stabilní a příjmy obyvatel stabilně rostly.“ Další známkou nejednotného oživení v Číně je skutečnost, že nezaměstnanost mezi čínskou mládeží vzrostla v červnu na rekordních 21,3 procenta oproti 20,8 procenta v květnu, jak ukázaly údaje NBS.

Peking stanovil svůj růstový cíl pro rok 2023 na přibližně 5 %, což je vzhledem k růstovému trendu posledních desetiletí konzervativní. Čínská ekonomika v roce 2022 oficiálně vzrostla o 3 %, což je jeden z nejslabších výsledků za poslední desetiletí, protože přísné omezení „nulového covidu“ v zemi zavřelo podniky a udrželo spotřebitele doma.

Zdroj: aljazeera.com, asia.nikkei.com