Čína: Čínský hospodářský růst výrazně klesá

Přidat na Seznam.cz

Na začátku roku se čínská ekonomika rychle zotavila z pandemie koronaviru. V poslední době se však růst výrazně snížil a nyní dosahuje pouze 4,9 %.

Vzestup čínské ekonomiky se zjevně klesá. Podle čínského statistického úřadu vzrostla čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně pouze o 4,9 %. Po rekordním růstu o 18,3 % v prvním čtvrtletí a o 7,9 % ve druhém čtvrtletí se jedná o nejslabší údaj v tomto roce. V období od ledna do září letošního roku činil celkový růst 9,8 %.

Ostatní ekonomické údaje byly rovněž smíšené. Průmyslová výroba, ukazatel aktivity ve zpracovatelském sektoru, se v září meziročně zvýšila o 3,1 %, což rovněž zaostalo za očekáváním. V srpnu činil růst 5,3 %. Maloobchodní tržby vzrostly o 4,4 % po srpnovém meziročním nárůstu o 2,5 %.

Po překonání pandemie čínská ekonomika zpočátku vykazovala zřetelné oživení. Ekonomové však nedávno varovali před celou řadou negativních faktorů, které by mohly mít negativní dopad na čínskou ekonomiku, a tím i na podnikání evropských podniků v této zemi. Za riziko byl označen například současný nedostatek energie v zemi, který již v minulých týdnech donutil průmyslové podniky omezit výrobu.

Obavy z krize v realitní skupině Evergrande
Evropské společnosti působící v Číně také stále více trpí příděly elektřiny a souvisejícími odstávkami. Podniky v EU si stěžují na chaotické podmínky. Často jsou o přerušení dodávky elektřiny informováni až v krátkém časovém předstihu, například večer před začátkem směny nebo dokonce hodinu před jejím začátkem.

Důvodem k obavám je také krize kolem vysoce zadlužené realitní společnosti Evergrande, která tíží čínský finanční a realitní trh. Kromě toho vláda v tomto roce prosadila přísnější pravidla a zákazy pro internetové společnosti a řadu dalších odvětví, což rovněž vedlo ke zhoršení nálady v ekonomice.

Zdroj: zeit.de