Ceny zemního plynu prudce rostou uprostřed války na Ukrajině, evropský průmysl je ohrožen

Přidat na Seznam.cz

Na amsterdamské energetické burze (APX) vzrostly ve čtvrtek kotace futures kontraktů na zemní plyn na evropském normativním trhu o 41 % na 125 eur za megawatthodinu, což je čtvrtý denní nárůst v řadě, informuje server Remix a server Energyintel.

Ceny rostly již celý týden v souvislosti s eskalací napětí kolem Ukrajiny, ale poté, co Rusko ve čtvrtek za úsvitu zahájilo raketové útoky, ukrajinské ministerstvo vnitra varovalo, že cílem je hlavní město Kyjev, a vyzvalo obyvatelstvo, aby se uchýlilo do krytů.

Krize dále ohrožuje zásobování palivy v Evropě, která se již nyní nachází v energetické krizi, neboť více než třetina dodávek plynu na kontinent je závislá na Rusku a nízké zásoby již loni vyhnaly ceny na rekordní úroveň.

Provozovatel ukrajinské plynárenské sítě GTSOU uvedl, že plyn stále prochází zemí, ale plynárenská síť nyní funguje ve „zvýšeném bezpečnostním režimu“. V případě útoku nebo sabotáže na plynovod by se ceny mohly ještě zvýšit, informuje eEnergyintel.

Rusko pracuje na tom, aby jeho dodávky plynu do zahraničí zůstaly „nepřerušené“, uvedl na začátku tohoto týdne ministr energetiky Nikolaj Sulginov. Německo již pozastavilo udělování licencí na plynovod Nord Stream 2, který by dodával plyn přímo z Ruska do Evropy.

Spojené státy ve středu zařadily tento projekt na seznam dalších sankcí vůči Rusku. Analytici společností Goldman Sachs, analytici Wood Mackenzie a Rystad Energy AS předpovídají vyšší ceny i pro zbytek roku, protože je nedostatek paliva používaného při výrobě elektřiny, v průmyslu a při vytápění.

Již před ruskou invazí na Ukrajinu varovali analytici banky JP Morgan, že omezení vývozu ropy z Ruska by mohlo vést k růstu cen ropy až na 120 USD za barel.

Zdroj: Remix, Energyintel.com