Ceny ropy kvůli útokům Íránu na Izrael rostou

Přidat na Seznam.cz

Nedávný útok, který vedl Irán na Izrael se negativně odráží v cenách ropy. Cena ropy totiž stále roste, jak píší deníky FR a Fastenergy.

V případě dalších útoků by mohla tato válka mít velmi negativní dopad na energetický sektor. A bohužel by se to mohlo odrazit i na našich cenách za ropu. Ceny tento týden totiž vzrostly, jako reakce na víkendový útok Íránu. Dále cena reaguje díky nejistotě ohledně další situace v těchto zemích Blízkého východu. V úterý ráno vycházel barel (159 litrů) severomořské ropy Brend s dodáním v červnu 90,73 dolarů (přibližně 2151 korun českých). To bylo o 63 centů více (přibližně o 15 korun), než přechozí den. Nebo například cena americké ropy WTI s dodáním v květnu vzrostla o 63 centů na 86,04 dolarů (přibližně 2040 korun).

Nejistota na blízkém východě

Dle vedení Izraele nenechá Íránský útok bez odpovědi. Dle dostupných informací řeší další kroky, avšak rozhodnutí zatím nepadlo. Nejistota tedy na trzích s ropou bude nějakou dobu trvat. Investoři začaly být už minulý pátek velice opatrní, díky obavám právě na blížící se útok.

Situace na Blízkém východě je již delší dobu považována za hlavní riziko pro trh s ropou. Írán je totiž velice významným dodavatelem ropy a také členem těžební sítě OPEC+. Navíc se Írán nachází kolem průlivu, kudy se převáží nejvíce ropa. Největší problém by pak měly státy Perského zálivu.

Zdroj: FR, Fastenergy