Ceny ropy klesají, protože americké zásoby rostou již pátý týden

Přidat na Seznam.cz

Na světových komoditních trzích v současné době probíhá tvrdý boj. Ruská invaze na Ukrajinu způsobila další nárůst již tak vysokých cen ropy a zemního plynu. Situace je napjatá i kvůli diskusím o možném zastavení ruských dodávek a výzvám k bojkotu v Evropě, informuje deník Der Spiegel a deník The Irish Times.

Nyní však tlak na cenu poněkud polevil, protože americká vláda zřejmě zvažuje intervenci na trhu s ropou. Cena barelu (159 litrů) americké ropy WTI klesla brzy ráno o více než pět procent na 102,20 dolaru. Severomořská ropa Brent klesla o více než čtyři procenta na 108,65 dolaru.

Jaká je reakce skupiny OPEC?

Pohyb ceny vyvolaly zprávy, že americký prezident Joe Biden zvažuje uvolnění jednoho milionu barelů denně z amerických ropných rezerv po dobu několika měsíců, informuje The Irish Times.

Spojené státy začátkem tohoto měsíce uvalily embargo na ruskou ropu kvůli ruské invazi na Ukrajinu. To vedlo k růstu cen a zvýšilo tlak na celosvětovou inflaci, která je již nyní nejvyšší za několik desetiletí.

Obavy o poptávku v Číně v důsledku koronární krize v ekonomické metropoli Šanghaji naopak vytvářely tlak na pokles. K tomu nyní přispělo očekávání trhu ohledně plánů amerického prezidenta na „snížení cen benzinu u pump“, které bylo oznámeno na čtvrtek.

Je otázkou, nakolik je tento klesající trend stabilní. Ropný kartel Opec se později během dne připojí k Rusku a dalším významným producentům ropy na svém měsíčním zasedání. Neočekává se, že by země navzdory prohlubující se energetické krizi zvýšily těžbu o více než již oznámených 400 000 barelů.

Zdroj: Der Spiegel, The Irish Times