Cena ropy dosáhla víceletých maxim, blíží se k 100 dolarům za barel

Přidat na Seznam.cz

Napětí ve východní Evropě a poměrně omezená nabídka, pak hranice 100 dolarů za barel ropy již není daleko. Ceny nejdůležitějších druhů ropy jsou vyšší než v posledních letech, informuje server N-TV a server FinanzMarktWelt.

Ceny ropy nadále rostou. Ráno se dva nejdůležitější druhy ropy opět dostaly na několikaletá maxima. Barel (159 litrů) severomořské ropy Brent stál až 96,07 USD, barel americké ropy West Texas Intermediate (WTI) až 94,92 USD. Jedná se o nejvyšší ceny od podzimu 2014.

Naposledy stál barel ropy Brent 95,33 dolaru, což je o 89 centů více než v pátek. Barel WTI se obchodoval za 94,24 dolaru, což je o 1,14 dolaru více než před víkendem. Kulatá hranice 100 dolarů za barel ropy, jejíž překročení očekává řada komoditních expertů, se tak stále více přibližuje

Ceny ropy jsou ovlivňovány několika faktory. Napětí na ukrajinsko-ruské hranici vyvolává nejistotu. Vzhledem k tomu, že Rusko je jedním z největších světových producentů ropy, vede nebezpečí eskalace k zvyšování cen na trhu s ropou. Navíc poměrně malá nabídka a solidní poptávka již nějakou dobu zvyšují ceny.

Pokud by došlo k vojenskému konfliktu ve východní Evropě, odborníci očekávají další nárůst cen. Pokud dojde k přesunům vojsk, cena ropy Brent snadno vyskočí nad hranici 100 dolarů.

Zdroj: n-tv.de, finanzmarktwelt.de