Brusel chce zákaz dovozu ruského uhlí v celé EU

Přidat na Seznam.cz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeno v úterý potvrdila, že Evropská unie plánuje zavést plošný zákaz dovozu uhlí z Ruska, informuje server Remix a zpravodajský portál Euronews.

Na tiskové konferenci ve Štrasburku von der Leyenová odhalila nejnovější kolo hospodářských a obchodních sankcí proti Rusku, jejichž výše u uhlí se odhaduje na 4 miliardy eur, tedy asi 97,4 miliard Kč ročně a které budou uvaleny jako odveta za invazi této země na Ukrajinu. Vysvětlila, že se jedná o pátý balíček sankcí zavedený blokem, jehož cílem je připravit Rusko o další důležitý zdroj příjmů, informuje Euronews.

Kromě toho Evropská komise uvalila úplný zákaz finančních transakcí na čtyři klíčové ruské banky, zákaz vplouvání ruských nebo Ruskem provozovaných lodí do přístavů EU a zákaz vývozu klíčových technologií v hodnotě 10 miliard eur, zhruba 244 miliard Kč. Kromě toho byl na ruské společnosti vyrábějící luxusní zboží uvalen zákaz dovozu v hodnotě 5,5 miliardy eur, tedy okolo 134 miliard Kč.

Samostatně německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že Německo by mělo zastavit veškerý dovoz fosilní energie z Ruska.

V projevu po dárcovské konferenci na podporu Ukrajiny Baerbocková uvedla, že Německo jako úřadující předseda skupiny G7 a Francie, která v současné době předsedá Radě EU, se shodují v tom, že odpovědí na „nelidskost“ a ruské „válečné zločiny“ by mělo být zastavení dovozu ruských energetických surovin počínaje uhlím, pokračuje ropou a konče zemním plynem.

Zdroj: Remix, Euronews