Británie rozšiřuje svou energetickou síť: Vybrala lokalitu ve Walesu pro novou jadernou elektrárnu

Přidat na Seznam.cz

Velká Británie ve středu oznámila, že chce postavit novou jadernou elektrárnu v severním Walesu, přičemž za preferovanou lokalitu označila místo na ostrově Anglesey a zahájila jednání s mezinárodními energetickými společnostmi o výstavbě elektrárny, informuje portál Power-technology.

V rámci úsilí o splnění klimatických cílů a zvýšení energetické bezpečnosti chce Británie do roku 2050 zvýšit kapacitu jaderné energie ze současných asi 14 % na 24 gigawattů, což odpovídá asi čtvrtině předpokládané poptávky po elektřině.

Pobřežní lokalita Wylfa na ostrově Anglesey byla v letech 1971-2015 využívána k výrobě jaderné energie. Tato elektrárna je v současné době vyřazována z provozu.
Nová elektrárna v této lokalitě by mohla vyrábět dostatek energie pro šest milionů domácností po dobu 60 let a svým rozsahem by se podobala projektům realizovaným v elektrárnách Hinkley a Sizewell v Anglii, uvedla vláda ve svém prohlášení.

V roce 2020 japonská společnost Hitachi zrušila plány na výstavbu jaderné elektrárny ve Wylfě poté, co se jí nepodařilo najít soukromé investory ani zajistit dostatečnou vládní podporu.

Vláda neuvedla jména firem, které se budou podílet na jednání o vývoji nového projektu.

Jihokorejská společnost Korea Electric Power Corp (KEPCO) jedná s vládou o výstavbě elektrárny ve Wylfě.

Zdroj: Power-technology