Apple dosáhl nejvyššího podílu na čínském trhu se smartphony ve 4. kvartálu

Přidat na Seznam.cz

Americká společnost Apple dosáhla svého historicky nejvyššího podílu na čínském trhu s chytrými telefony ve 4. čtvrtletí 2021, kdy se tam stala jejich největším prodejcem, poprvé za šest let. Uvedla to ve středu výzkumná společnost Counterpoint Research.

Tento milník se shodoval s uvedením iPhonu 13 na trh. Apple jej dosáhl i přes slabší celkovou poptávku po telefonech všech značek v Číně, přičemž tržní podíl jeho hlavního rivala Huawei klesl.

Konkrétně podíl Apple na čínském trhu s chytrými telefony dosáhl ve 4. kvartálu 23 %, což je pro značku rekord. Objem jeho prodeje v uplynulém čtvrtletí vzrostl meziročně o 32 %, zatímco celkový prodej chytrých telefonů všech značek v Číně klesl o 9 % podle Counterpoint.

Apple byl naposledy nejprodávanější značkou chytrých telefonů v Číně koncem roku 2015, těsně poté, co uvedl na trh svůj iPhone 6, který čínské spotřebitele zaujal velkým displejem, uvedl portál Notebookcheck.net.
Za celý rok 2021 patří Applu třetí příčka v žebříčku největších prodejců chytrých telefonů v Číně s tržním podílem 16 %.
První a druhé místo obsadily značky Vivo (22%) a Oppo (21%) s operačním systémem Android.

Globální nedostatek čipů a komponentů mezitím otřásl celým elektronickým průmyslem a ovlivnil ceny a marže všech výrobců hardwaru.
Analytici odhadují, že Apple díky prodeji chytrých telefonů, ale i počítačů dosáhne ve 4. kvartálu lepšího než očekávané výsledky.

Trhy pozorně sledují zisky společností Apple, Tesla a dalších technologických gigantů, aby zjistili, zda zkrotí výprodeje, které z amerického akciového indexu Nasdaq 100 vymazaly téměř 3 biliony dolarů (cca 65 bilionu korun). Investoři se zbavují akcií technologických firem kvůli obavám, že Fed zvýší úrokové sazby poměrně agresivně, což sníží hodnotu jejich budoucích zisků. Někteří se také obávají, že prudký růst technologických gigantů během pandemie skončí, když se situace zlepší, infomuje Yahoo.

Zdroj: Counterpoint Research, Yahoo, Notebookcheck.net