Americká ministryně financí nevidí překážky v další půjčce Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Americká ministryně financí Janet Yellenová v pátek uvedla, že v jednání s ministry financí skupiny G7 o větší půjčce Ukrajině, která by byla zajištěna výnosy ze zmrazených ruských státních aktiv, nevidí žádné překážky, uvádí zpravodajský web CNBC.

Yellenová při zasedání finančních představitelů zemí G7 řekla, že není nutné, aby byly všechny technické detaily návrhu půjčky dořešeny tento víkend.

„Myslím, že to vypadá docela dobře,“ řekla Yellenová po několika dvoustranných jednáních v první den dvoudenního finančního summitu v severoitalském letovisku Stresa.
„Neviděla jsem nic, co bych považovala za překážku, ale jsou tu některé otázky, které je třeba vyřešit. Lidé budou muset být flexibilní, aby dosáhli společného stanoviska,“ řekla Yellenová.

Šéfka amerického ministerstva financí tlačila na své protějšky v rozhovorech, aby souhlasili s předáním výnosů z ruských státních aktiv v hodnotě v přepočtu přibližně 6,8 bilionu korun na podporu větší půjčky pro Ukrajinu.

„Doufám, že se v podstatě shodneme na tom, že jde o koncept, který můžeme v příštích týdnech poněkud více rozpracovat a v červnu předložit vedoucím představitelům ke zvážení.“

Vedoucí představitelé skupiny G7 se mají sejít příští měsíc v Apulii na jihu Itálie. Tato skupina zahrnuje USA, Japonsko, Německo, Francii, Británii a Itálii.

Obavy z čínského exportu

Yellenová také řekla, že existuje „řada názorů“ mezi ministry financí G7 na úrovni týkající se čínské průmyslové nadkapacity. Argumentují ohrožením životaschopnosti firem v tržně řízených ekonomikách.

První den zasedání G7, někteří ministři vyjádřili obavy o potenciální obchodní válku v návaznosti na nové U.S. tarify na čínské zboží. Ministři financí Německa, Francie a Itálie řekli, že spolupráce byla potřebná proti rostoucí čínské exportní síle.

„Myslím, že panuje obecný názor, že bychom měli mít ze situace v Číně obavy“ řekla. „Jde o to, že celková makroekonomická strategie Číny je znepokojivá a má negativní vedlejší účinky.“

Zdroj: CNBC