Afrika se stala stálým členem skupiny G20. Africká unie má 55 členských států, v nichž žije 1,4 miliardy Afričanů

Přidat na Seznam.cz

Na letošním summitu G20, který se konal minulý týden v Indii, G20 oficiálně přizvala do svých řad Africkou unii (AU). Je to silný signál pro Afriku a diplomatické vítězství pro Indii. Indie jako hostitelská země summitu Africkou unii podporovala, píše Reuters.

„Je mi ctí přivítat Africkou unii jako stálého člena rodiny G20. Tento krok posílí G20 a zesílí hlas globálního Jihu,“ stojí v krátké zprávičce na Modiho oficiálním účtu na sociální síti X.

Rozšíření G20 navrhl indický premiér Modi letos v červnu.

Africká unie, kontinentální organizace 55 členských států, v nichž žije 1,4 miliardy Afričanů, má nyní podobný status jako Evropská unie. Jedná se o jediný regionální blok, kde jsou zastoupeny všechny státy v Africe.

Afrika stává významným hráčem na světové scéně, může se zasazovat za věci a zájmy kontinentu, který je domovem největší zóny volného obchodu na planetě.

Skupina G20 se dosud skládala z 19 zemí a Evropské unie, jejíž členové představovali přibližně 85 % celosvětového HDP, více než 75 % celosvětového obchodu a přibližně dvě třetiny světové populace.

Zdroj: Africká unie, France24