1,18 miliardy lidí je energeticky chudých

Přidat na Seznam.cz

Mezinárodní tým politologů, datových vědců, ekonomů a vědců zabývajících se životním prostředím zjistil na základě studia satelitních dat, že přibližně 1,18 miliardy lidí na celém světě je energeticky chudých. Při pohledu z vesmíru nevykazují žádné známky používání elektřiny.

Ve své studii, o níž informoval časopis Joule, vědci mapovali umělé světlo na zemi, jak je viděly družice v noci po dobu 3 000 nocí.

Předchozí výzkum ukázal, že někdy nestačí přivést elektřinu do vzdálených komunit v rozvojovém světě. Lidé v těchto místech obvykle nemají k dispozici zařízení, která fungují na elektřinu, jako jsou například jednoduché žárovky. Mnozí tak nemohou využívat dostupnost elektrické energie. Dřívější výzkumy také ukázaly, že v takové situaci energetické chudoby se nachází více než 700 milionů lidí na celém světě.

V tomto novém úsilí se výzkumný tým snažil získat přesnější hodnocení míry nedostatečného využívání energie lidmi v rozvojových zemích. Za tímto účelem se pustili do studia satelitních snímků pokrývajících subsaharskou Afriku v letech 2013 až 2020.

Aby tým lépe pochopil, jak se v daných osadách využívá či nevyužívá elektřina, zabýval se snímky osad pořízenými v noci, kdy se umělé světlo dostává k satelitu. Pro lepší posouzení míry zachyceného světla vědci porovnali množství světla vyzařovaného osadou s nedalekou neobydlenou krajinou. Aby zajistili přesnost, provedli takové srovnání několikrát v různých nocích.

Výzkumníci zjistili, že přibližně 1,18 miliardy lidí používá málo elektřiny nebo ji nepoužívá vůbec, což z nich činí energeticky chudé obyvatele.

Upozorňují, že předchozí výzkumy ukázaly, že důvody, proč lidé nepoužívají elektřinu, jsou různé, včetně nedostatečného přístupu, cenové nedostupnosti a nedostatku hardwaru, jako jsou lampy a žárovky.

Zdroj: Phys.org