Živnostníci končí: V říjnu skončil s podnikáním rekordní počet lidí. Může za to krize?

Přidat na Seznam.cz

7 394 podnikatelů ukončilo svou živnost v říjnu. Je to více, než jich s podnikáním začalo (7110). Od konce roku 2020 je to první měsíc, kdy víc živnostníků činnost ukončilo, než začalo, uvedl server BusinessInfo.cz.

Ponurou statistiku zveřejnil portál informaceofirmach.cz, Analýzu provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau. „Za velkým nárůstem zániků stojí zejména odvětví obchodu, kde letos ke konci října ukončilo činnost o pět tisíc živnostníků více než loni. O dva tisíce živnostníků více ukončilo činnost i v odvětví profesních vědeckých a technických činností,“ uvedla analytička Věra Kameníčková.

K poklesu došlo hlavně ve čtyřech oblastech – v ubytování a stravování, obchodu, energetice (plyn, teplo i elektřina) a také v nemovitostech. Od 1. ledna do konce října si založilo živnost 66 130 podnikatelů, což bylo o 10 tisíc více, než minulý rok ve stejné době. Podnikat přestalo 47 618 lidí, což je o 36 % více.

Za úbytek živnostníků může nejspíš energetická krize a vysoká inflace. Nejvíce živnostníků přibylo v Praze, tam jich je o 23 procent více, než v minulém roce. Největší propad zažívá Moravskoslezský kraj, tam se počet zaniklých živností zvýšil o 72 procent.

Zdroje: BusinessInfo.cz, informaceofirmach.cz, redakce