Zemědělci čelí katastrofě. Náklady se jim zvýšily o desítky procent. Proto musí šetřit, kde se dá
Zemědělské podniky doufají, že rok 2023 bude lepší než krizový rok 2022. Letos to totiž bylo hrozné, provozní náklady zemědělců vystřelily o desítky procent. Připlatili si hlavně za pohonné hmoty, energie, umělá hnojiva, ale také krmiva a pachtovné. Energetická krize a zdražování potravin se navíc podepsaly i na zaměstnancích, a aby si je zemědělci udrželi, tak jim museli zvyšovat mzdy, uvedl server BusinessInfo.cz.
Ponurou realitu českého zemědělství odhalil průzkum Agrární komory České republiky, do kterého se zapojilo 174 podniků. Vysoké náklady mají za následek snížení rentability domácí zemědělské výroby a experti se shodují, že v příštím bude tento trend pokračovat.
Závod s časem
Náklady se zvyšovaly vražedným tempem. Byla to taková rychlost, že zemědělci nestíhali vymýšlet, kde ušetřit dříve. Česká zemědělská produkce sice vzrostla, náklady pěstitelů a domácích chovatelů však stoupaly mnohem rychleji, což se na českém zemědělství negativně podepsalo a hlavně snížilo jeho rentabilitu.
V roce 2022 se provozní náklady zvýšily do 50 procent oproti předchozímu období až třem čtvrtinám podniků. Nejvíce zdražila průmyslová hnojiva, odpověděla více než polovina respondentů. Vzrostly také ceny pohonných hmot, elektrické energie, krmných směsí, zemního plynu a mezd. Zdražilo také pachtovné, což jsou náklady na nájem půdy. Firmám nezbylo nic jiného, než se situaci přizpůsobit.
Velkoplošná opatření
Více než 80 procent podniků muselo přestoupit k úsporným opatřením a stejný počet v nich podle průzkumu bude pokračovat i v roce 2023. Konkrétně jde o omezení chovu drůbeže, skotu, prasat. Méně se budou pěstovat náročnější plodiny, například rajčata ve sklenících v zimním období.
Trpět budeme všichni
Další zemědělci uvažují o propouštění zaměstnanců, vyšším úsporám za energie nebo omezení nákupu umělých hnojiv. Všechna tato opatření ovlivní firmy samotné i koncové odběratele, plodin totiž bude méně. Může to mít za následek pokles potravinové soběstačnosti České republiky a zvýšení závislosti na dovozu potravin ze zahraničí, obává se prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.
Zdroje: BusinessInfo.cz, Agrární komora České republiky, redakce