Zakladatel Alibaby už není nejbohatším Číňanem, předběhl ho Šan-šan

Přidat na Seznam.cz

ŠANGHAJ. Zakladatel čínského internetového obchodu Alibaba Jacka Ma již není nejbohatším člověkem v zemi. V žebříčku, který každoročně sestavuje časopis Hurun, ho na první příčce vystřídal Čung Šan-šan.

Šestašedesátiletý Čung Šan-šan, který podniká zejména v oblasti balených vod a patří mu například značka Nongfu, loni poskočil hned o dvě příčky. Z třetí rovnou na první, uvedl zakladatel časopisu Richard Hoogewerf na on-line akcí.

Minerálky i farmaceutický byznys
Předběhl tak nejen Jacka Ma, ale také Ma Chua-tchenga nebo Pony Ma, majitele společnosti Tencent, vlastníka aplikace Wech.

Prvenství Čung Šan-šana, který je poměrně neznámý dokonce i v Číně, je pozoruhodné, konstatoval Hoogewerf.

Kromě své říše minerálních vod Nonfu Spring vybudoval Čung Šan-šan i farmaceutickou společnost Beijing Wantai Biological Pharmacy.

Hodnota jeho majetku vzrostla, když obě firmy letos vstoupili na burzu. Přispěl k tomu i úspěch farmaceutické firmy Wantai, kterou podpořily naděje na vývoj vakcíny proti novému koronaviru.

Majetek Čung Šan-šana se odhaduje na více než 80 miliard eur, přičemž farmaceutická firma má hodnotu více než 8 miliard eur.

Společnost Nonfu Spring má základnu ve východočínském městě Chang-čou, tak i Alibaba, největší on-line obchodní platforma na světě.

Alibaba pod tlakem
Alibaba a její šéf jsou však pod tlakem poté, co Jack Ma loni kritizoval čínský regulační systém. Začátkem listopadu proto čínské úřady zastavily plánovanou prvotní veřejnou nabídku akcií (IPO) finanční skupiny Ant, dcery on-line gigantu Alibaba.

Úřady se nyní usilují o restrukturalizaci internetového prodejce a jeho přísnější regulaci. V důsledku toho hodnota akcií společnosti Alibaba klesla a spolu s akciemi se snížila i hodnota majetku Jacka Ma.