Zajímavý byznys koncept: Chytrá investice má zachránit památky a pomoci seniorům

Přidat na Seznam.cz

Dvojice zakladatelů inovativních domovů pro seniory s názvem Senlife umožňuje zajímavou alternativu investice. V pátek 29. července otevřeli pro klienty další část areálu v bývalém barokním klášteře v Mělníku.

Součástí areálu o rozloze 12 tisíc metrů čtverečních je hlavní budova bývalého kláštera, kde je ubytování pro seniory v jedno či dvoulůžkových pokojích. Každý klient si ho může vybavit dle svého přání, což v řadě jiných domovů není běžné. Obyvatelé Senlife si mohou těžit z rozmanité nabídky aktivizačních programů například muzikoterapie, fyzioterapie, ruční práce nebo zahradničení.

V pátek 29. července otevřeli Tomáš Eckschlager a Lukáš Drásta – zakladatelé Senlife další část areálu, který je v bezprostřední blízkosti hlavní budovy. V nově zrekonstruovaném objektu původního barokního pivovaru jsou apartmány s vlastní kuchyní. Klienti si díky tomu mohou vybrat buď samostatné ubytování s možností doplňkové péče, nebo bydlení v hlavní budově, kde je zajištěna nonstop ošetřovatelská a zdravotní péče včetně domácího stravování. Celková kapacita je 120 lůžek.

Investorka Marta Kadlecová se o projektu Senlife dozvěděla předloni, když zchátralý mělnický klášter navštívila poprvé. Od té doby průběžně sleduje, jak se domov rozvíjí. „Mám zkušenosti z mého okolí, že není vůbec snadné sehnat místo v domově pro seniory, natož takové, kde bude příjemné prostředí. O to víc mě těší, že už takové místo existuje. Bydlí tam rodiče mých přátel a pochvalují si, jak se jim personál věnuje,“ říká Kadlecová a dodává, co by vzkázala investorům, kteří řeší, kam vložit finance. „Určitě to není pro někoho, kdo jde tvrdě po číslech, ale pro někoho, kdo má sociální cítění a chce investovat do zajímavého projektu.“ říká investorka o projektu, který vloni získal cenu v národní soutěži Best of Realty a letos zabodoval v celostátní soutěži Památka roku.

Nyní zakladatelé Senlife přichází s novinkou pro investory, kteří mají chuť vložit finance do smysluplného projektu. „Investor se může zapojit zakoupením dluhopisu v minimální výši 100 tisíc korun. Vložené prostředky použijeme na vybudování dalších domovů pro seniory v historických objektech, které budou mít stejný koncept jako Senlife v Mělníku. Investorovi zasíláme pravidelný výnos 5,5 %, a může kdykoliv rozhodnout, zda bude dál pokračovat nebo dluhopis odprodá. Druhá varianta pro investory je ve formě minifondu, kde je základní vklad milion korun a výnos 6,5 %,“ vysvětluje architekt Tomáš Eckschlager, který spolu s Lukášem Drástou chystá v pořadí druhou rekonstrukci zámku Tmaň u Berouna. Další domovy pro seniory vybudují například v prvorepublikových lázních v Dobré Vodě na Příbramsku nebo na zámku Chodová Planá v západních Čechách.

Dluhopis je cenný papír, do kterého když investujete, obvykle dostanete nejen původní investici, ale také odměnu za poskytnutí financí. Emitent je vydavatel dluhopisu a je v dlužném postavení vůči vám jako investorovi. Dluhopisy jako takové vydávají vlády zemí a velké výrobní podniky, aby získaly peníze na financování svého rozvoje či jiných aktivit.

Zdroj: Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Senlife