Z Texasu se dostal až na Šumavu: Paul McNulty a jeho světově proslulá fortepiana

Přidat na Seznam.cz

Historické nástroje umožňují hudebníkům interpretovat klasickou hudbu přesně tak, jak zněla v době jejího vzniku. Precizní repliky těchto dobových nástrojů, které se vyrábějí v Divišově, se exportují nejen po Evropě a USA, ale i do Koreje, Jižní Ameriky a Austrálie, píše portál BusinessInfo.cz.

Na podobných nástrojích hráli Mozart, Beethoven či Chopin. Paul McNulty, který vyrábí jejich dokonalé repliky, se do Divišova dostal při hledání toho nejlepšího dřeva pro jejich výrobu. Díky tomu se stal jedním z nejlepších výrobců fortepian, tedy historických klavírů z 18. a začátku 19. století. Jeho cesta k mistrovským nástrojům však byla dlouhá. „Před přestěhováním do Česka v roce 1995 jsem měl dílnu v Amsterdamu. Ještě dříve jsem své první nástroje postavil v Americe, kde jsem se narodil v Texasu. Stěhoval jsem se, protože jsem neustále hledal ten správný materiál,“ vzpomíná Paul McNulty.

Nebylo jednoduché najít kvalitní dřevo. Když zjistil, že nejlepší dřevo je na Šumavě, přemístil svou dílnu do Česka.

„Při výrobě klavírů není dřevo jen dekorativním prvkem, ale hlavní zvukovou složkou, proto se mu říká ‚rezonanční dřevo‘. Šumavský smrk je pro výrobu vídeňských klavírů stejně důležitý, jako byly lesy okolo italské Cremony pro Stradivariho housle. Šumavský les, dříve Schwarzenberský, byl zdrojem rezonančního dřeva pro klavíry Mozarta, Beethovena a Schuberta,“ popisuje McNulty.

Specifické podmínky Šumavy

Šumavské dřevo je pro výrobu fortepian jedinečné. „Před přestěhováním do Česka jsem vyzkoušel různé materiály, ale žádný neodpovídal šumavskému smrku. Nejde jen o druh stromu, ale i o půdu, nadmořskou výšku a klima, ve kterém roste. Na Šumavě je dřevo ze severních svahů lepší než z jižních, protože stromy tam rostou pomaleji a jsou kompaktnější. Tyto detaily jsou velmi důležité. Nechceme se spokojit s druhořadým materiálem,“ vysvětluje McNulty.

Zdroje šumavského dřeva jsou omezené a mohou je ohrožovat klimatické změny i další rizika. „Dřevo, které používám, je staré několik stovek let. Množství dřeva je omezené, což mě znepokojuje. Nejsem odborník na klimatické změny, ale vím, že například kůrovcová kalamita zničila velké plochy lesů,“ přemítá McNulty o budoucích výzvách.

Náročné začátky

Začátky podnikání v Česku nebyly jednoduché, zejména kvůli jazykové bariéře. „Učení češtiny bylo nejtěžší. Dodnes ji neumím dostatečně dobře, protože má práce je spojená s technikou, a ne s komunikací. Češi jsou však velmi trpěliví k mým jazykovým problémům, což je velký rozdíl oproti Nizozemsku,“ říká McNulty.

Výroba historických nástrojů v Asii neprobíhá

Na rozdíl od moderních klavírů, které čelí konkurenci z Asie, výroba historických nástrojů takovou konkurenci nezažila. „Výroba těchto nástrojů vyžaduje hodně ruční práce a nelze je vyrobit na výrobní lince. Repliky historických klavírů jsou spíše povoláním než podnikáním. Pracuji sedm dní v týdnu dvanáct hodin denně bez dovolené. Najít budoucího nástupce je těžké. Během třiceti let se pouze jeden člověk, Sergej Kramer, dokázal dostat na požadovanou úroveň,“ popisuje McNulty.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků

Stejně jako mnoho firem v Česku řeší i McNulty nedostatek kvalifikovaných pracovníků. „Úbytek kvalifikovaných pracovníků je velký problém. Dříve jsem mohl nacházet pomocníky mezi truhláři nebo modeláři, nyní jsou to lidé, kteří se o ruční práci začali zajímat až v dospělosti,“ říká McNulty.

Perspektivy a rodinné podnikání

Výroba fortepian má dobrou perspektivu. „Pokud se svět nezastaví, můj obor bude vzkvétat. Mnoho mladých hudebníků chce hrát na nástrojích z 18. a 19. století, na kterých zní hudba nejkrásněji,“ uvádí McNulty.

Ve firmě pracuje i jeho manželka, Viviana Sofronitsky, profesionální pianistka. „Naše první komunikace proběhla přes fax, když si objednávala klavír. Později, když přijela pro nástroj, jsme se poznali osobně. Rozhodla se zůstat a pomáhat mi,“ vzpomíná McNulty.

Výroba fortepian má pro Paula McNultyho jasnou budoucnost. „Máme náročnou, ale krásnou práci a velké plány,“ uzavírá.

Zdroj: BusinessInfo.cz