Vyrosl Jack Ma příliš? Čína zablokovala veřejnou nabídku akcií

Přidat na Seznam.cz

Peking zablokoval největší počáteční nabídku akcií na světě a velkolepý debut na burzách Ant Group v Hongkongu a Šanghaji. Analytici se ptají, proč nastal  překvapivý krok.

Čínský finanční dohled na poslední chvíli zjistil nedostatky, které je třeba napravit. Nyní může boj o příští termín trvat měsíce.

„Četl jsem to jako záměrný PR tah Pekingu,“ říká Dean Darby, globální stratég finanční firmy Jefferies. Poznamenává, že k takovým situacím již dříve došlo, když se soukromé společnosti podle čínských úřadů staly příliš velkými.

Za pouhých deset let se Ant Group stala největší světovou technologickou společností působící ve finančním průmyslu a změnila život mnoha obyčejným Číňanům.

Nárůst její role a role Jacka Ma, který ovládá Ant a Alibabu, však představoval hrozbu pro čínské státní věřitele a jejich politické principy, poznamenává Bloomberg.

Úřady nezveřejňují mnoho informací o důvodech pozastavení nabídky Ant Group. Tvrdí, že nejočekávanější veřejná nabídka světa se nemůže uskutečnit kvůli „významným změnám“ v regulačním prostředí.

Podle neoficiálních informací bude skupina Ant Group muset provést změny ke zvýšení kapitálu ve velmi výnosném mikroúvěrovém podnikání. Rovněž je třeba znovu požádat o licence pro tyto činnosti v národním měřítku.